Każda para chce, aby ich wesele pozostało niezapomniane. Przygotowania do tego dnia trwają wiele miesięcy, a czasami nawet kilka lat. Poza urokliwym lokalem, najlepszym fotografem czy oprawą muzyczną, nowożeńcy chcieliby zapewnić gościom wspaniałe atrakcje. Od kilku sezonów wielką popularnością cieszą się weselne fotobudki. Nic dziwnego, ponieważ z jednej strony zapewniają świetną zabawę dla gości, a z drugiej wydruki stanowią pamiątkę z wesela. Do fotobudki często dołączane są także księgi gości, dzięki czemu młoda para ma wszystkie zdjęcia w pamiątkowym albumie wraz z życzeniami od najbliższych.

Na rynku działa wiele firm oferujących usługi wynajmu fotobudek, jednak skoro na Twoim weselu wszystko musi być idealne, podpowiemy, jak wybrać najlepszą ofertę!

1. Zastanów się nad ilością godzin

Na weselach do 70 osób najlepiej sprawdza się pakiet 2h, pomiędzy 70 a 110 - 3h, a powyżej 110 osób warto zdecydować się na przynajmniej 4h. Klienci weselni najczęściej decydują się na budkę w godzinach 19-23, z uwagi na mniejszą ilość atrakcji w tym czasie oraz dobry humor gości :) Reguły te nie są jednak sztywne, ponieważ im więcej godzin, tym mniejsze kolejki przy fotobudce. Warto dlatego zapytać o kilka wariantów cenowych, ponieważ często za niewielką opłatą możemy otrzymać dodatkową godzinę.

2. Miejsce, gdzie ustawisz fotobudkęWiele osób, które nigdy nie korzystały z fotobudki, zastanawia jej wygląd i wymiary. Sama fotobudka składa się najczęściej z dwóch segmentów o łącznej wysokości 2 metrów oraz szerokości 50 centymetrów. Cała powierzchnia potrzebna do rozłożenia fotobudki wraz z tłem i gadżetami powinna jednak wynosić ok. 3x3m, aby zapewnić gościom wygodę i uniknąć kolejek. Fotobudki nie warto ustawiać na parkiecie, ponieważ może przeszkadzać w tańcu. Należy wybrać miejsce, które z jednej strony będzie nieco oddalone od stolików, ale również widoczne przez gości. Dobrym pomysłem jest ustawienie fotobudki na korytarzu przy wyjściu z głównej sali. Każdy z gości zobaczy, gdzie stoi fotobudka, a jednocześnie nie będzie ona nikomu przeszkadzać.

3. Firma wynajmująca fotobudkiWzrost popularności fotobudek na weselach przyczynił się do powstania wielu nowych firm oferujących takie usługi. Dzięki temu możemy zamówić fotobudkę praktycznie w każdej części kraju, nie płacąc dodatkowo za koszty transportu oraz mamy możliwość wyboru spośród wielu ofert. Jeżeli żaden ze znajomych nie polecił nam konkretnej firmy, możemy poszukać wykonawców w internecie. Warto zadzwonić do firmy, której oferta nam się spodoba albo umówić się na spotkanie. Pomoże nam ustalić wszystkie szczegóły na naszym weselu

4. Opinie i realizacje 


Nie zawsze warto wybierać najtańszą ofertę. Szukając firmy usługowej, bardzo ważne są opinie innych klientów. Warto sprawdzić rekomendację firmy na Facebook’u, ponieważ pomoże nam to ocenić jej wiarygodność. Jeżeli firma aktywnie dodaje wpisy, prawdopodobnie posiada dużą ilość klientów, przez co może zaoferować nam wyższą cenę, jednak świadczy to o jej profesjonalizmie i doświadczeniu. Kontaktując się z wykonawcą dobrze jest też poprosić o zdjęcia z realizacji, aby sprawdzić, czy wydruki są w dobrej jakości. 

5. Gadżety!Tymm co najbardziej lubimy w fotobudkach są gadżety i przebrania! O tak, są one nierozłącznym elementem udanej zabawy oraz sprawiają, że zdjęcia wychodzą zabawne i kolorowe. Przeważnie działa zasada, że czym więcej tym lepiej, jednak w tym przypadku ważna jest również różnorodność. Przeglądając oferty fotobudek dobrze jest poprosić o przykładowe zdjęcia gadżetów, ponieważ może się okazać, że jest to tylko kilka takich samych rodzajów wąsów czy okularów. Warto wybrać ofertę zawierającą odróżniające się i kreatywne przebrania, ponieważ to one zapadną na długo w pamięci Waszych gości. Najlepsze firmy mogą nawet nieodpłatnie wykonać indywidualne tabliczki z napisami nawiązującymi do Waszego wesela! 

6. Tła do wyboruZdjęcia z fotobudki kojarzą nam się z dużą ilością kolorów. Poza masą gadżetów, równie ważne jest wybranie odpowiedniego tła. Wiele firm oferuję jedno czy dwa tła do wyboru, dlatego warto wybrać ofertę zawierającą przynajmniej kilkanaście wzorów do wyboru. Daje nam to możliwość dopasowania zdjęć do motywu znajdującego się na naszym weselu albo po prostu wybranie naszego ulubionego koloru. 7. Wzory wydrukówStandardowo wydruki z fotobudki drukowane są bez ograniczeń, jednak jednocześnie maksymalnie w dwóch kopiach o wymiarach 15x5cm lub jednej pocztówce o wymiarach 15x10cm. Czasami zdarza się również możliwość drukowania większej ilości kopii zdjęć, dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby każdy z gości dostał wydruk dobrze ustalić to przed weselem. Najpopularniejszy jest układ 4 zdjęć, jednak przeważnie układ możemy ustalić indywidualnie.

Projektując wzór wydruków, kreatywnością może wykazać się firma wynajmująca Wam fotobudkę. Warto poprosić o kilka przykładowych szablonów i spytać o możliwość indywidualnego projektu. Najlepsze firmy oferują w cenie stworzenie indywidualnego szablonu od podstaw, np. na wzór zaproszeń ślubnych.

8. Księga Gości

ć

Absolutny MUST HAVE na weselu. Szczególnie w połączeniu z fotobudką stanowi niesamowitą pamiątkę dla Młodej Pary! Goście wpisują życzenia obok swoich zdjęć, dzięki czemu przez lata będziemy wspominać, jak dobrze się bawili. Wiele firm oferuję księgę gości w pakiecie, dlatego tym bardziej warto się na nią zdecydować.

9. Obsługa animatora

Fotobudka jest urządzeniem samoobsługowym, jednak warto, aby przez cały czas trwania wesela czuwał animator. Dobry animator nie tylko rozłoży fotobudkę ale również zadba, aby każdy z gości świetnie się bawił robiąc zdjęcia. Warto również, aby prosił gości o wklejenie jednej kopii zdjęcia do albumu. Dzięki temu będą Państwo mieli pewność, że żaden z gości nie zapomni o życzeniach!

10. FakturaNiestety w branży weselnej wiele osób nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Co prawda nawet prowadząc firmę, ciężko nam będzie uznać przyjęcie weselne jako koszt uzyskania przychodu, warto jednak poprosić wykonawcę usługi o rachunek. Nie dość, że będziemy wspierać legalnie działające firmy, to zwiększy to prawdopodobieństwo wysokiej jakości usług. 

Jeżeli wiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze firm, wybór odpowiedniej fotobudki wydaje się prosty. Warto jednak poświęcić na to więcej czasu, aby rozeznać oferty oraz spotkać się z usługodawcą i ustalić szczegóły.

Autor artykułu:
Kamil Kubiczek
tel. 604 422 204
www.sickphoto.pl

Firma SickPhoto specjalizuję się w produkcji oraz wynajmie fotobudek na wesela. Wszystkie fotobudki w ofercie są zaprojektowane oraz wyprodukowane od podstaw. Na rynku działa nieprzerwanie od ponad dwóch lat i w tym czasie dawała uśmiech przez ponad 400h imprez weselnych.