Wesele to wydarzenie, podczas którego kwiaty odgrywają bardzo ważną rolę. Są nieodzownym elementem oprawy tej doniosłej uroczystości, ich wybór powinien być zatem dobrze przemyślany. Nad tym, które kwiaty będą nam towarzyszyć w tym wyjątkowym dniu warto zastanowić się zatem już kilka miesięcy wcześniej. Będziemy mieć wówczas czas, aby spokojnie zaplanować jakich gatunków użyć na bukiet Panny Młodej, butonierkę Pana Młodego, bukiet dla świadkowej, czy bukiety na stoły dla gości. Często kwiatami przystrojony jest także samochód Pary Młodej i oczywiście kościół.

Rodzaj i kolor kwiatów

Warto przemyśleć wcześniej wszystkie wspomniane wyżej elementy oprawy wesela, aby stanowiły one spójną, elegancką całość. Najważniejszy jest oczywiście bukiet Panny Młodej. Powinien on być nie tylko odzwierciedleniem jej preferencji, ale także pasować do ogólnej stylistyki dekoracji. Wiązankę ślubną, warto dopasować także do sukni, pamiętając o tym, że duże obfite wiązanki raczej nie pasują do prostych sukien. Do skromnej kreacji lepiej sprawdzi się mały jednorodny bukiet lub po prostu jeden zjawiskowy egzemplarz wybranego gatunku. Bardzo ważny jest także kolor, a właściwie konsekwencja w jego wyborze. Najlepiej wybrać kolorystykę przewodnią całej uroczystości, tak aby bukiet Panny Młodej współgrał z resztą dekoracji weselnych, które przygotowane zostaną w domu weselnym, kościele oraz ozdobią samochód. Najlepszy efekt osiągniemy, kiedy wszystkie te elementy będą ze sobą współgrały.

Czasami warto postawić na kwiaty sezonowe

Kwiatami najczęściej wybieranymi na ślub są przede wszystkim róże, goździki, peonie, tulipany oraz orchidee. Podejmując ostateczną decyzję w tej kwestii, należy kierować się jednak nie tylko ich wyglądem, ale także dostępnością. Oryginalne i co ważne, niedrogie kompozycje możemy stworzyć, sięgając po kwiaty sezonowe. Dzięki ich łatwej dostępności są znacznie tańsze, świeższe i trwalsze, warto o tym pomyśleć, zanim zamówimy np. na ślub w sierpniu tulipany, które trzeba będzie wyhodować w szklarni lub sprowadzić z zagranicy. Na sezonowe kwiaty warto zdecydować się także dlatego, że będą doskonale podkreślać charakter pory roku, w której odbywa się ślub, pięknie akcentując okoliczności przyrody podczas zdjęć plenerowych. Kwiaty charakterystyczne dla poszczególnych pór roku to: Wiosna: tulipan, frezja, hiacynt, narcyz, irys, aster, lilia; Lato: róża, dalia, frezja, piwonia, irys, lwia paszcza, aster, gerbera, mieczyk; Jesień: słonecznik, wrzos, róża, goździk, cynia, aksamitka; Zima: pinsecja, amarylis, eustoma, anemon, ostrokrzew. Jeśli jednak wolimy postawić na klasyczną elegancję, o każdej porze roku doskonale sprawdzą się kwiaty dostępne właściwie cało rocznie, do których należą m.in. eustomy, goździki, chryzantemy, alstromerie, kalie, frezje, róże oraz storczyki.

Ograniczeniem jest tylko budżet

Kiedy już wybierzemy rodzaj i kolor kwiatów, jakie będą nam towarzyszyć podczas naszego ślubu, należy się zastanowić nad tym, ile będziemy ich potrzebować. Przede wszystkim musimy określić, do jakich dekoracji chcemy użyć kwiatów. Najważniejszymi elementami, których nie można pominąć, jest bukiet Panny Młodej i świadkowej oraz butonierki Pana Młodego i świadka. Możemy także dodatkowo zamówić bukiety dla druhen, dekoracje na samochód, kwiaty do kościoła, na stół dla Pary Młodej, czy na stoły dla gości. W tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet. Warto jednak pamiętać o tym, aby kwiatowe dekoracje były wyważone. Powinny idealnie pasować kształtem i rozmiarem do miejsc, w których zostały umieszczone, cała oprawa będzie wówczas wyglądać subtelnie i elegancko.
Bogatą ofertę nasion kwiatów i warzyw znajdziecie Państwo w Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów pod tym adresem - https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona/