Cera dojrzała jest bardzo wymagającym stanem skóry ze względu na pojawiające się nieodwracalne zmiany zachodzące w jej strukturze, które związane są z procesem starzenia się. Skóra dojrzała charakteryzuje się utratą jędrności, sprężystości, słabym nawodnieniem oraz ukrwieniem. Wymaga ona więc dojrzałej, prawidłowej, przemyślanej oraz odpowiedzialnej pielęgnacji. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że skóra dojrzała jest tematem, który powinien interesować każdą osobę, niezależnie od płci czy wieku, gdyż pojawia się u wszystkich wraz z upływem czasu. Czym charakteryzuje się cera dojrzała? Jak prawidłowo pielęgnować skórę dojrzałą oraz jakie kosmetyki dla skóry dojrzałej wybrać? Zapraszamy do artykułu.

Czym charakteryzuje się cera dojrzała?

Cera dojrzała to termin, którym określa się zazwyczaj stan skóry danej osoby, a nie jej typ (rodzaj) cery, jak w przypadku cery suchej, tłustej czy normalnej. Według specjalistów, bardzo łatwo rozpoznać cerę dojrzałą, gdyż posiada bardzo charakterystyczne cechy. Charakterystyka skóry dojrzałej może się troszkę różnić u konkretnych osób, w zależności od pewnych, indywidualnych czynników, niektóre jednak jej cechy są dość typowe dla całej populacji. Czym charakteryzuje się więc cera dojrzała?

  • Utratą jędrności, sprężystości oraz elastyczności
  • Słabym nawodnieniem (często odwodnieniem) oraz ukrwieniem
  • Pojawianiem się zmarszczek, głównie zmarszczek mimicznych
  • Pojawieniem się przebarwień na skórze
  • Ścieńczeniem (zmniejszeniem grubości) naskórka związanym z atrofią (warstwy ziarnistej i kolczystej naskórka)
  • Nieregularnym i opadającym owalem twarzy
  • Problemem z przesuszeniem, szorstkością oraz wiotkością
  • Postępującym szarym, zmęczonym, często pomarszczonym wyglądem

Redukcją zawartości podściółki tłuszczowej

Skóra dojrzała najczęściej jest skórą suchą, gdyż w czasie procesu starzenia się skóry dochodzi do zmniejszonej produkcji potu oraz łoju. Dodatkowo, zostaje naruszony płaszcz hydrolipidowy, przez co przestaje on pełnić swoją funkcję ochronną, w efekcie czego skóra staje się bardziej cienka i wrażliwa na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Cera dojrzała charakteryzuje się również zmniejszeniem ilości włókien kolagenowych oraz elastynowych, dlatego też zauważalna jest u niej utrata jędrności i elastyczności. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że proces starzenia się skóry jest procesem nieuchronnym oraz nieodwracalnym i zgodnie z najnowszymi badaniami, rozpoczyna się już około 25 roku życia. Cera dojrzała, według dermatologów oraz kosmetologów to etykieta skóry danego człowieka, gdyż odzwierciedla jej stan, dlatego też warto zadać sobie trochę trudu i prawidłowo o nią dbać.

Cera dojrzała – pielęgnacja przeciwzmarszczkowa

Cera dojrzała wymaga prawidłowej pielęgnacji. W jej pielęgnacji bardzo istotna jest szybka profilaktyka (wczesna interwencja) oraz przeciwdziałanie poprzez pielęgnacje przeciwzmarszczkową. Jedna rzecz jest pewna, że nikt nie potrafi zatrzymać czasu, ale można go skutecznie opóźnić, dzięki właściwej pielęgnacji przy wykorzystaniu potencjału naturalnych kosmetyków. Prawidłowa pielęgnacja cery dojrzałej powinna więc być oparta na kilku ważnych zasadach i cechować się systematycznością.

Podstawowym i najważniejszym elementem codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej jest jej nawilżanie, podobnie jak w przypadku każdej innej cery. Cera dojrzała potrzebuje odpowiedniej porcji nawilżenia. Idealnie do tej roli sprawdzi się krem lub serum przeciwzmarszczkowe, które zadziała wielowymiarowo – między innymi zapobiegnie transepidermalnej utracie wody tj. TEWL, dostarczy skórze składników aktywnych (witamin, minerałów, fitoestrogenów oraz mnóstwo innych dobroczynnych składników), które opóźnią procesy starzenia się i wpłyną pozytywnie na jakość skóry, jak i pobudzi komórki skóry do produkcji elastyny i kolagenu. Należy również pamiętać o stosowaniu kosmetyków naturalnych dedykowanych do pielęgnacji skóry pod oczami.

Istotne w pielęgnacji cery dojrzałej jest również jej prawidłowe oczyszczanie i tonizowanie. Do tego celu warto wybrać produkty typu płyn micelarny, mleczko bądź olejek, jak i tonik lub hydrolat o odpowiednim pH i działaniu. Specjaliści zalecają sięgnąć po naturalne kosmetyki, które są skuteczne, ale również delikatne i nie przesuszają dodatkowo skóry dojrzałej.

Cera dojrzała wymaga dużej troski oraz uwagi, dlatego też warto również systematycznie stosować odpowiednie peelingi oraz maseczki. Te zabiegi na pewno poprawią znacząco stan skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna to także znaczący punkt w codziennej pielęgnacji cery dojrzałej. Osoby posiadające skórę dojrzałą powinny chronić ją przed działaniem promieniowania słonecznego, stosując odpowiednie kosmetyki z filtrem o SPF minimum 30, a najlepiej 50.

Kosmetyki do cery dojrzałej – jakie wybrać?

Cera dojrzała wymaga szczególnej uwagi oraz troski i zasługuje na prawidłową pielęgnację. Wybór odpowiednich produktów do jej pielęgnacji, nie jest więc łatwym zadaniem, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. W kosmetyczce osoby posiadającej skórę dojrzałą powinny znaleźć się przede wszystkim naturalne kosmetyki, które w swoim składzie zawierają naturalne substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Kosmetyki naturalne nowej generacji zapewnią skórze ochronę, wsparcie oraz wielowymiarowe działanie na każdym etapie pielęgnacji.

Literatura:

1. Senelle, Serum przeciwzmarszczkowe - https://senelle.pl/serum-przeciwzmarszczkowe/.
2. Pytrus B., Chlebus E., (red.), Fizjologia skóry – teoria i praktyka., 2014.
Dylewska-Grzelakowska J., Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu., 2013.
3. Łopatniuk P., Na własnej skórze., 2020.
4. Kwiatkowska B., Jak dbać o skórę z problemami., 2022.
5. Goliszewska A., Kipper K., Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy., 2011.
6. Placek W.(red.), Starzenie skóry. Aktualne strategie terapeutyczne.,
7. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej., Kosmetologia estetyczna., 2015.
8. Kranc R., Starzenie się skóry. Metody zapobiegania oraz pielęgnacja skóry dojrzałej, 2015.
9. Wojnowska D., Kosmeceutyki w pielęgnacji kobiet w okresie menopauzalnym., Przegląd Menopauzalny, 2011.
10. Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry., Gerontologia Polska, 2011.
11. Wasilewski P., Jabłońska M., Dlaczego skóra twarzy się starzeje i jak można temu przeciwdziałać., 2012.

Artykuł sponsorowany