Źródło: www.bradleyyoungentertainment.com

W trakcie organizacji wesela każda Para Młoda staje przed tymi samymi dylematami. Jednym z nich jest wybór pomiędzy zatrudnieniem na weselu DJ-a a zespołu weselnego. A wybór ten, wbrew pozorom, jest bardzo prosty. Zobaczcie sami!

Nie ma najmniejszych wątpliwości – muzyka jest jednym z najważniejszych elementów każdego wesela. To w głównej mierze ona decyduje o tym, czy goście dobrze się bawią i wychodzą z imprezy zadowoleni, czy nudzą się i wychodzą... mniej zadowoleni. Dlatego zatrudnienie odpowiednich ludzi dbających o tę część Waszego wesela to podstawa. Tylko jak ich wybrać? Co wziąć pod uwagę? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Poniżej przygotowałam dla Was listę 4 rzeczy, które należy rozważyć, żeby podjąć odpowiednią decyzję.

Źródło: www.bearef.ca

1. Określ styl i atmosferę swojego wesela

Zastanówcie się, w jakim stylu chcecie zrobić swoje wesele. Rodzaj muzyki zwykle definiuje imprezę i jest to coś, co goście najbardziej zapamiętują. Jaki rodzaj muzyki najbardziej odpowiada Waszym charakterom? Jaką atmosferę chcecie stworzyć na swoim przyjęciu weselnym? Ma być rock&rollowa zabawa czy raczej romantyczne przyjęcie? Poza tym, sposób grania muzyki – na żywo lub z płyt – również wpływa na atmosferę wesela. Co bardziej do Was pasuje? DJ czy zespół? A jeśli zespół, to taki grający jazz, disco polo, czy może swoje autorskie utwory?

2. Określ repertuar

Niezależnie od tego, czy wybierzecie DJ-a, czy zespół, upewnijcie się, że grają różnorodną muzykę. Na weselu potrzebne są i szybkie, i wolne utwory. Nowe i te trochę starsze. I to jeszcze w odpowiedniej kolejności. Dlatego tu tak ważne jest, aby DJ/zespół miał doświadczenie w graniu na weselach, aby umiał poderwać do tańca każdego gościa niezależnie od jego wieku i upodobań muzycznych.

3. Przekalkuluj budżet weselny

Z założenia DJ jest tańszy od zespołu, a jego cena zależy od sprzętu i dodatkowych atrakcji, jakimi dysponuje oraz od tego, czy jest to sobota, czy inny dzień tygodnia. Zespół składający się z kilku osób po prostu musi być droższy niż DJ, ponieważ jest w nim więcej ludzi, którym trzeba zapłacić. Cena zespołu weselnego zależy od ilości osób w zespole, ilości instrumentów i wokali, jakimi dysponują, od ilości godzin, przez które mają grać oraz często również od dnia tygodnia. Gdy określicie swój weselny budżet, będziecie wiedzieli, ile możecie przeznaczyć na muzykę i zawęzi Wam się okrąg poszukiwań.

4. Weź po uwagę ilość miejsca

Nie każda sala weselna posiada miejsce na 7-osobowy zespół. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy wolisz zespół czy DJ-a i rozglądać za kimś konkretnym, upewnij się u menedżera sali, jakie masz możliwości.

Źródło: www.bradleyyoungentertainment.com

Jeśli wzięliście pod uwagę wyżej wymienione czynniki i już skłaniacie się bardziej w jedną ze stron, to zobaczcie jeszcze krótkie podsumowanie za i przeciw wyboru DJ-a lub zespołu na swoje wesele:

Zespół weselny – plusy i minusy


Plusy:

 • Muzyka na żywo to... muzyka na żywo. Tworzy unikalną atmosferę, porywa do tańca duszę i ciało
 • Klimat bardziej uroczysty


Minusy:

 • Cena – zazwyczaj dużo wyższa niż za DJ-a
 • Ograniczony repertuar
 • Dłuższe przerwy między setami niż u DJ-a

DJ – plusy i minusy


Plusy:

 • Cena – niższa niż za zespół weselny
 • Praktycznie nieograniczony repertuar
 • Utwory są oryginalne, bez fałszu


Minusy:

 • Nie jest to muzyka na żywo, z którą wesele jest tak kojarzone
 • Nie wszystkim gościom może podobać się taka „awangarda” i odejście od tradycji

I najważniejsze...


Niezależnie od Waszego wyboru, jest kilka rzeczy, które naprawdę WARTO zrobić przed podpisaniem umowy:

 • Posłuchaj na żywo – jeśli tylko macie taką okazję, umówcie się z muzykami na innym ich weselu, aby przez kilka minut posłuchać ich „w akcji”. To co usłyszycie na ich stronie internetowej, to są ich najlepsze, pokazowe utwory i w żaden sposób nie oddają klimatu, jaki tworzą na prawdziwym weselu
 • Umów się na kawę – nie zawsze jest to możliwe, ponieważ często umowy są podpisywane zdalnie, jednak jeśli tylko macie taką możliwość – spotkajcie się z muzykami przed podpisaniem umowy. Będziecie mieli okazję zobaczyć, jakimi są ludźmi, czy czujecie się swobodnie w ich towarzystwie, jak reagują na Wasze uwagi i czy sami również coś Wam doradzają, czy są bierni w rozmowie
 • Przekaż swoje oczekiwania – jeśli macie jakieś utwory, które KONIECZNIE chcielibyście usłyszeć na swoim weselu lub W ŻADNYM WYPADKU nie chcecie ich tam słyszeć, przekażcie taką listę muzykom jeszcze przed ostatecznym podpisaniem umowy, aby upewnić się, że będą w stanie sprostać Waszym oczekiwaniom.

Powodzenia w poszukiwaniach!
Olga Stępień