Przed podjęciem decyzji o zaręczynach należy dobrze przemyśleć kwestie związane z wyborem miejsca, w którym chcielibyśmy się oświadczyć. Sprawą niebagatelną jest również sposób wręczenia ukochanej osobie pierścionka zaręczynowego.

Gdzie, kiedy i jak się zaręczyć?

Jeśli Twoja partnerka lubi godzinami oglądać komedie romantyczne, wysoce prawdopodobne jest, że marzy o romantycznych zaręczynach. Do Ciebie należy decyzja, czy oświadczysz się jej w blasku świec, w zacisznej restauracji, czy też wybierzesz romantyczny spacer przy świetle księżyca. Dobrze, aby miejsce, w którym poprosisz swoją wybrankę o rękę, było wyjątkowe i odpowiadało zarówno Twoim potrzebom, jak i jej oczekiwaniom. Decydując się na oświadczyny, przemyśl, jak chcesz sformułować samą prośbę. To ważna chwila w życiu Twoim i Twojej partnerki. Dlatego niezwykle istotne jest, aby mówić prosto od serca, szczerze i z czułością, szczególnie jeśli życzyłbyś sobie, aby przygotowane przez Ciebie zaręczyny były dla ukochanej miłą niespodzianką, która na zawsze zapadnie jej w pamięci.

Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy?

O ile w kulturze zachodnioeuropejskiej zwykło się nosić pierścionki zaręczynowe na lewej ręce, o tyle w Polsce od ponad dwustu lat obowiązuje zwyczaj noszenia go na prawej dłoni. Przyjęta w naszym kraju tradycja sięga końca XIX wieku. Kiedy Powstanie Styczniowe upadło, kobiety na znak żałoby po zaginionych narzeczonych, przełożyły pierścionki zaręczynowe z lewych dłoni na prawe. Dzisiaj mało kto wraca do tej wzruszającej historii młodych Polek sprzed blisko dwóch wieków, w zamian za to podkreśla się wymiar symboliczny prawej dłoni. Składając przysięgę małżeńską, małżonkowi podaje się właśnie prawą rękę. Po ślubie pierścionek zaręczynowy noszony jest na prawej ręce, wraz z obrączką albo przenoszony na lewą dłoń.

Jeżeli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, być może zetknąłeś się z obowiązującym na Wyspach zwyczajem noszenia pierścionka zaręczynowego na lewej ręce. Tak też jest w innych krajach zachodnioeuropejskich – lewa ręka jest po stronie serca, a serce od wieków uznawane jest za siedlisko uczuć.

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

Serdeczny palec prawej dłoni pełni funkcję szczególną – to na nim noszony jest najpierw pierścionek zaręczynowy, a potem obrączką. Z tego właśnie względu nazywa się go niekiedy obrączkowym. Od kobiety zależy natomiast, czy po ślubie będzie nosiła pierścionek zaręczynowy razem z obrączką na prawej ręce, czy też zdecyduje się przenieść go na lewą dłoń.

Jak wręczyć pierścionek zaręczynowy?

Chcąc podarować ukochanej kobiecie pierścionek zaręczynowy na znak nieskończonej miłości, wypada zastanowić się, w jaki sposób wręczyć ów romantyczny drobiazg.

Sposobów na wręczenie pierścionka zaręczynowego jest wiele. Można klasycznie, w eleganckim pudełeczku, wyściełanym atłasem, podczas romantycznej kolacji ze świecami i butelką dobrego wina. Można również oryginalnie, według własnego pomysłu albo posiłkując się historiami miłosnymi ulubionych bohaterów filmowych. I tak, popularnością cieszy się ozdabianie pierścionkiem zaręczynowym długiej, czerwonej róży, którą tak ozdobioną podaje się ukochanej w wybranej chwili. Można też, w najmniej oczekiwanym momencie, włożyć pierścionek partnerce na palec. Istotnym elementem zaręczyn są przemyślane słowa, mówione od serca – powinny one wzbudzić w ukochanej kobiecie poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany