Na pewno to znasz: poświęcasz masę czasu na znalezienie najpiękniejszej kartki ślubnej dla Pary Młodej, następnie przychodzisz do domu, siadasz nad nią i… pustka w głowie. Co napisać? Jakie złożyć życzenia? Śmieszne, oficjalne, a może religijne? Wymyślić coś od siebie, czy może ściągnąć gotowy tekst z Internetu? Dobra wiadomość jest taka, że nie ma sztywnych reguł rządzących światem kartek z życzeniami. To, jakie napiszecie życzenia ślubne zależy od tego, do kogo te życzenia są kierowane oraz od Waszej kreatywności. I jeśli tylko Wasze życzenia są serdeczne i pozytywne – są dobre.

Kiedy składa się życzenia ślubne?

Jeśli zostaliśmy zaproszeni na ślub i wesele, życzenia ślubne składamy zazwyczaj po ceremonii. Jeśli jednak przed kościołem czy USC nie ma na to miejsca, Para Młoda może przełożyć składanie życzeń aż do momentu przyjazdu na salę weselną.

Jednak uwaga - życzenia Parze Młodej może złożyć każdy. Tak, wiem, odkrywcze, ale wbrew pozorom, wcale to nie jest takie oczywiste. Możecie złożyć życzenia nawet, jeśli nie jesteście zaproszeni na wesele, bo np. Para Młoda robi małe przyjęcie tylko dla najbliższej rodziny. Nic nie stoi na przeszkodzie wysłać kartkę z życzeniami czy złożyć życzenia ślubne przez telefon nawet kilka tygodni po ślubie. Parze Młodej na pewno będzie bardzo miło z tego powodu.

Zrób niespodziankę - strzelające tuby
na WeddingStore.pl »

Wpisz w koszyku kod: 10dlaCiebie
Otrzymasz 10% rabatu na zakupy!

WeddingStore.pl

W jakiej formie składa się życzenia ślubne?

Goście weselni prześcigają się w wynajdywaniu ciekawych sposobów przekazania Parze Młodej życzeń. Nowożeńcy dostają życzenia zapisane na tradycyjnych kartkach, ale też na kartkach ręcznie robionych specjalnie na tę okazję, które dodatkowo składają się np. w pudełko w kształcie tortu. Młodzi dostają kubki, haftowane ręczniki i wszelkie inne „nośniki”, na których takie życzenia można zapisać.

Idąc na ślub na pewno będziemy mieli też okazję złożyć Parze Młodej życzenia ślubne osobiście. I ta forma składania życzeń rządzi się trochę innymi prawami. Tu jest jedna, zasadnicza reguła: życzenia ślubne składane osobiście, po ślubie, powinny być przede wszystkim KRÓTKIE i TREŚCIWE. Kilkadziesiąt osób stoi w kolejce, aby złożyć Nowożeńcom swoje gratulacje i wplątywanie w życzenia różnych przezabawnych anegdotek o szkotach, historii życia kota, globalnego ocieplenia, pokoju na świecie czy żartów politycznych jest Młodym tak potrzebne, jak piąty toster na stercie prezentów ślubnych.

Dlatego najczęściej goście życzą Młodym zdrowia, szczęścia, miłości, szczerych rozmów i tego, aby zawsze byli tak szczęśliwi, jak w dniu ślubu. Sprawa się komplikuje, gdy treść życzeń trzeba przelać na papier. I tu dochodzimy do sedna, czyli…

Co napisać na kartce ślubnej?

To zależy do kogo kierowane są życzenia. Inaczej pisze się przyjacielowi, inaczej współpracownikowi, a jeszcze inaczej własnemu chrześniakowi. Zebraliśmy dla Was przykłady najpiękniejszych życzeń w kilu kategoriach.

Oficjalne życzenia ślubne

Takie życzenia piszemy zazwyczaj do osób, które mało znamy lub z którymi utrzymujemy oficjalne stosunki – współpracownicy, szef, dalecy krewni, osoby dużo starsze od nas. Oficjalne życzenia ślubne charakteryzuje to, że są ogólne, nie mają wydźwięku osobistego, nie poruszają sfery emocjonalnej, nie są spersonalizowane i tak naprawdę pasują do każdego.

Z okazji Waszego ślubu przyjmijcie najlepsze życzenia,
aby spełniły się Wasze sny, ziściły marzenia,
w szczęściu płynęły wspólne dni,
niech miłość je opromienia.

Zwykle uważa się, że wstąpienie w związek małżeński jest zwieńczeniem pewnego etapu w życiu dwojga ludzi. A tak naprawdę jest dokładnie na odwrót: małżeństwo jest dopiero początkiem wszystkiego więc na tę nową drogę - wszystkiego najlepszego!

Zabawne życzenia ślubne

Takie życzenia są pisane po to, aby rozśmieszyć Parę Młodą. Piszemy je zazwyczaj znajomym, dalszemu kuzynostwu itp. Ale UWAGA! Jest bardzo cienka granica pomiędzy subtelnym, ŚMIESZNYM żartem, a totalnym brakiem taktu. Unikamy tu żartów sarkastycznych czy ironicznych, nie piszemy o „lepszej połówce”, długim i ciężkim życiu małżeńskim, przepuszczonej okazji do ucieczki sprzed ołtarza czy o rozwodach.

Do tej kategorii pasują natomiast życzenia rymowane, które zazwyczaj są również bardzo ogólne, ale jednak nie tak poważne.

1/2 kg miłości, 3 łyżki zazdrości, 10 dkg zaufania, 2 krople na „nerwach grania”, 6 gramów cierpliwości, 3 dkg wyrozumiałości, 5 łyżek humoru, 10 łyżeczek wigoru, wszystko razem dokładnie mieszamy i małżeństwo doskonałe mamy. Wiele Szczęścia i radości w Dniu Ślubu życzą …

Szlocha mama, szlocha tata,
Łezki widać w oczach brata,
Siostra też ze szczęścia płacze,
A Pan Młody? w górę skacze
I ogromnie się raduje!
Panna Młoda mu wtóruje,
Bo nim trzy kwadranse miną,
Jedną staną się rodziną!

Religijne życzenia ślubne

Tego typu życzenia piszemy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że takie życzenia „pasują” do Państwa Młodych. czyli są oni wierzący i praktykujący. Jeśli ślub jest cywilny, to życzenia o charakterze religijnym nie będą najlepszym pomysłem. Para Młoda może się czuć niezręcznie z takimi życzeniami, więc w takich wypadkach lepiej unikać religijnych wstawek w życzeniach. To samo będzie w sytuacji, kiedy długo nie mieliśmy kontaktu z Parą Młodą i tak naprawdę nie znamy ich stosunku do wiary.

Z Bożej woli połączeni węzłem, co dwoje serc tych splata,
żyjcie szczęśliwie tu na ziemi, niech Wam w miłości płyną lata,
niech miłość, dobroć oraz ufność, która dziś w sercach Waszych gości
wraz z Bożą łaską i pomocą da Wam moc szczęścia i radości.

Żyjcie w nadziei, wierze i miłości,
cnota niech zdobi mieszkania próg,
bo pokój szczęścia tylko tam gości,
gdzie w sercach Małżonków - Miłość i Bóg.

Życzenia ślubne dla bliskich osób

Gdy piszemy życzenia dla bliskiej nam osoby, czyli bratu, siostrze, swoim dzieciom, to najważniejsza jest personalizacja tych życzeń. Możemy tu poruszać emocje, nawiązywać do Waszych wspólnych doświadczeń, używać zwrotów zrozumiałych tylko dla Was. Takie życzenia są bardzo osobiste, mogą być sentymentalne i pasują tylko do tej konkretnej osoby. Jeśli będziecie kiedyś pisać życzenia dla najbliższych Wam osób, nie zapomnijcie napisać kilka słów od serca, nie z Internetu. Choćby to miało być tylko jedno zdanie.

Cytaty do życzeń ślubnych

Oprócz życzeń, na kartce ślubnej można umieścić również jakiś cytat pasujący do okazji. Poniżej zebraliśmy kilka ciekawych cytatów, które z powodzeniem można umieścić na kartce z życzeniami:

„Nie wystarczy pokochać,
trzeba jeszcze umieć
wziąć tę miłość w ręce
i przenieść ją przez całe życie.”
Auguste Bekannte

„Musicie być silni miłością,
która wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
wszystko przetrzyma,
tą miłością,
która nigdy nie zawiedzie.”
Jan Paweł II

„Kochać - to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem,
lecz patrzeć razem w tym samym kierunku.”
Antoine de Saint-Exupery

„Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość.”
(1 Kor 13, 13)

Pozdrawiam, Olga Stępień

Tagi: życzenia ślubne, oficjalne życzenia ślubne, poważne życzenia ślubne, śmieszne życzenia ślubne, zabawne życzenia ślubne, religijne życzenia ślubne, jak napisać życzenia ślubne, co napisać na kartce z życzeniami

Zdjęcie tytułowe (główne) tego artykułu, a także wszelkie informacje o jego autorze oraz jego źródle znajdują się tutaj: www.pinterest.com/pin/451767406355738467