Dawniej polskie wesela słynęły z ciężkich potraw i dużej ilości wódki. Dziś stopniowo się to zmienia – coraz większą popularnością cieszy się lekka kuchnia śródziemnomorska oraz pasujące do niej trunki. Nikogo nie dziwi już, gdy goście weselni do kolacji decydują się na kieliszek czerwonego wina zamiast tradycyjnej wódki. To jednak tworzy nowe problemy, ponieważ wielu z nas nie zna się dobrze na winach i nie wie, jakie rodzaje oraz ile butelek zakupić na wesele. Specjalnie dla tych osób przygotowaliśmy więc krótki poradnik.

Jakie wina na wesele?

Dobre wino to przede wszystkim takie, które będzie smakować. Dobierając więc typy trunków skupmy się na tym, co wiemy o naszych gościach. Starajmy też dobierać uniwersalne smaki – najlepiej celujmy w wina weselne półsłodkie oraz półwytrawne. Zwróćmy również uwagę na menu – czerwone wina sprawdzą się jako dodatek do mięs, białe są lżejsze i bardziej uniwersalne. Chętniej skosztują ich osoby, które na co dzień nie piją alkoholu lub spożywają inne trunki niż wino.

Z win deserowych oraz wermutów lepiej zrezygnować – sprawdzają się głównie przy deserach, więc ich spożycie nie będzie zbyt duże. Zamiast nich możemy zdecydować się na wina różowe, które są bardziej uniwersalne i cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Warto wiedzieć, że wina tego typu można zarezerwować online w Winnicy Lidla.

Wino musujące – czy warto?

Czy wino musujące na wesele to dobry wybór? Zdecydowanie! Nadaje się świetnie do wznoszenia toastów oraz na powitanie gości. Można również postawić kilka butelek wina musującego na stołach – będzie to miła odmiana dla gości. Słodkie wina musujące sprawdzą się jako dodatek do deserów. Wszelkiego rodzaju wina musujące, na przykład włoskie Prosecco, hiszpańska Cava czy Szampan z Francji cieszą się większym zainteresowaniem w miesiącach letnich – są bowiem bardzo orzeźwiające. Pamiętajmy jednak, że muszą być podawane schłodzone – nie mogą więc stać od początku wesela na stole, powinni nalewać je kelnerzy. Warto o nich pomyśleć - tym bardziej, że winnice oferują naprawdę wiele w tym zakresie.

Wino na wesele – ile butelek?

Liczba butelek wina zależy oczywiście od liczby gości, ale nie jest to jedyny czynnik, jaki powinniśmy brać pod uwagę. Zwróćmy też uwagę na porę roku. Latem (czyli wtedy, kiedy odbywa się większość wesel) goście chętniej napiją się lekkich, białych win – ich liczba powinna więc przeważać, w proporcji 2:1 w porównaniu do win czerwonych. W miesiącach chłodniejszych możemy tę proporcję odwrócić.

Średnio przyjmuje się, że liczba butelek wina na 100 gości to około 60. Weźmy jednak pod uwagę to, czy dysponujemy również innym alkoholem. Jeśli na przykład stawiasz na stołach również wódkę czy whisky albo też organizujesz open bar, spokojnie możesz założyć, że ilość spożytego wina zmniejszy się o 50%. Jeśli wino jest jedynym alkoholem – lepiej mieć jeszcze kilkanaście butelek w zapasie, bo apetyt gości często może nas zaskoczyć.

Jak udekorować butelkę wina na wesele?

Spersonalizowane butelki wina ładnie ozdabiają stoły weselne. Możemy zamieścić na nich cytaty, informacje na temat nazwy trunku, jego stopnia wytrawności czy roku produkcji. Możemy też po prostu podać datę oraz okazję oraz zachęcić do wznoszenia toastów za parę młodą. Takie spersonalizowane etykiety nie są drogie, a jeśli nie chcemy się na nie decydować, możemy zastąpić je małymi karteczkami zawieszonymi na szyjkach butelek.

Dobre i niedrogie wino na wesele

Zakup kilkudziesięciu butelek wina to spory wydatek. Zamiast więc patrzeć przede wszystkim na cenę i wybierać najdroższe trunki z prestiżowych winnic, postawmy na takie alkohole, które po prostu nam… zasmakują. Najlepiej na jakiś czas przed ślubem spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi, dobrać kilka butelek interesujących nas win i przeprowadzić degustację. Pamiętajmy, że dobór win na wesele to przede wszystkim sztuka kompromisu – nigdy nie dopasujemy się do gustów wszystkich gości. Lepiej więc wybrać kilka rodzajów win i uzupełnić ten zestaw innymi rodzajami alkoholi lub open barem – wówczas istnieje szansa, że każda z zaproszonych osób znajdzie coś dla siebie.

Dobre wino na wesele nie musi kosztować majątku. Pamiętajmy że większość Polaków pija wina okazjonalnie – nie ma więc większego sensu kupowanie bardzo drogich, szlachetnych trunków, którymi w pełni mogą delektować się jedynie prawdziwi znawcy. W cenie do 40 zł z powodzeniem znajdziemy dobre wina białe oraz czerwone, które uzupełnią weselny stół i wprawią gości w dobry nastrój.

Artykuł sponsorowany