Stół w jadalni często nazywany jest „sercem domu”. To przy nim gościsz najbliższych, serwujesz swoje ulubione potrawy, doświadczasz pięknych chwil, delektujesz się ciastem i rozmawiasz z przyjaciółmi podczas gry w planszówkę. Stół ma więc ogromne, symboliczne wręcz znaczenie w wystroju Twojego wnętrza. Poświęć więc mu nieco więcej uwagi i czasu, dobierając odpowiednią zastawę, ozdoby i kolorystykę. W wyborze wszystkich tych elementów pomoże ci poniższy poradnik, w którym przeanalizowaliśmy 4. najpopularniejsze nurty. Który z nich wybierzesz?

Naturalnie w najlepszym wydaniu – stół w stylu skandynawskim

Styl skandynawski skradł serca Polaków już jakiś czas temu. Jeśli i Tobie ten rodzaj aranżacji wyjątkowo przypadł do gustu, to od razu uspokajamy – nie musisz przemeblowywać całego mieszkania, by uzyskać wyjątkowy, naturalny efekt. Skup się na jednym, ale istotnym elemencie całej aranżacji – na przykład na stole w jadalni!

Wystylizowanie stołu według skandynawskich trendów to zabawa detalami, ale i fakturą poszczególnych elementów wyposażenia. A to powinno być utrzymane w raczej stonowanej kolorystyce. Zapomnij o neonowych barwach czy sztućcach z plastikowymi rączkami. Zamiast tego wybierz ceramiczną zastawę, ale o na przykład nieregularnych brzegach. Talerze i miseczki wyglądające, jakby każde naczynie było formowane ręcznie? To właśnie takie akcesoria powinny znaleźć się na skandynawskim stole.

Styl ten podkreśla odniesienie do natury. Wybieraj zatem maksymalnie naturalne dodatki (tutaj), takie jak drewniane podkładki czy kamienne patery. Nie muszą być lakierowane czy polerowane, im bardziej surowe wykończenie powierzchni, tym lepiej. Podobnie wygląda kwestia sztućców – wykonane ze srebra, o prostym designie czy uzupełnione drewnem w rękojeści doskonale wpasują się w taką aranżację. Do tego tekstylia z grubej bawełny lub wełny, gałązki świerku w szklanych, prostych wazonach i efekt jak z magazynu o wystroju wnętrz gwarantowany! Więcej o minimalistycznych dodatkach w stylu skandynawskim przeczytasz na blogu PM-M.

Stół w stylu rustykalnym

To styl, który możesz uzyskać całkiem tanim kosztem! Z pozoru jest nieco podobny do stylu skandynawskiego, bo i tutaj podkreślić warto odniesienia do natury. Jeżeli nie chcesz uzyskać ciężkiego efektu, wybieraj zastawy stołowe w jasnych kolorach – idealna będzie ceramika w odcieniach beżu, szarości, a także przybrudzonego różu. Ma być lekko i uroczo!

Do rustykalnej stylizacji stołu, nawet jeśli przygotowujesz imprezę w ogrodzie czy na tarasie, absolutnie nie możesz wykorzystać obrusów z ceraty! Jeżeli nie dysponujesz drewnianym stołem, to nawet standardowy, plastikowy wariant zakryjesz nieco grubszym, na przykład lnianym obrusem. Raczej bez wzorów i również w neutralnym kolorze! Wśród dodatków także powinny się znaleźć naturalne elementy – deska wykonana z pieńka, słoiczki przewiązane wstążkami, a w nich polne kwiaty lub białe, małe świeczki – trzymaj się takich akcesoriów i ciesz pięknym efektem!

Nowoczesny stół, minimalistyczny stół

Absolutny klasyk dla każdego miłośnika minimalistycznych rozwiązań. Styl nowoczesny jest nieco chłodny, surowy, ale nada każdej jadalni niezwykłego charakteru.

Nowoczesny stół nie potrzebuje obrusów, bieżników i zbędnych tekstyliów – wystarczą serwety dla gości. Co ważne - wyłącznie materiałowe i dopasowane do siebie kolorystycznie - bez wzorów, guziczków i niepotrzebnych ozdóbek.

Zastawa do stołu w stylu nowoczesnym musi być do siebie dopasowana, ale nadal oryginalna. Kwadratowe talerze czy miski do zupy z czarnej, prostej kamionki zaprezentują się doskonale wraz z prostymi, ale złotymi lub srebrnymi sztućcami. Pamiętaj, by nie łączyć ze sobą dwóch lub więcej różnych zestawów, bo wprowadzi to niepotrzebne wrażenie nieładu.

Niech stół zabłyśnie stylem glamour!

Styl glamour iskrzy, zachwyca i zaprasza do stołu niczym w trakcie ekstrawaganckiego przyjęcia w trakcie pokazów mody. Tutaj musi się dużo dziać!

Glamour lubi konkretne kolory – tu rządzi biel, czerń, złoto czy wyrazisty róż. Możesz je ze sobą łączyć, szukając oryginalnych zestawień. Inne kolory, ale utrzymane w wykończeniu typu glitter też znajdą tu swoje miejsce.

Stół możesz udekorować swobodnie – tutaj z pozoru nie wszystko musi do siebie pasować. Artystyczny nieład wyraź poprzez zestawienie złotej zastawy ze szklankami o grubym, kryształowym cięciu. Znajdź miejsce na ciężki świecznik retro tylko po to, by wstawić do niego niebieskie, brokatowe świece. Jedyna uwaga – tutaj łatwo zatracić się w różnorodności i osiągnąć efekt kiczu – dlatego nie mieszaj więcej niż 2-3 kolorów, a dodatki utrzymuj zwykle w jednym z nich.

Najpiękniejsze dekoracje, które pozwolą Ci uzyskać powyższe aranżacje oferuje hurtowania PM-M.

Artykuł sponsorowany