Dywany przeżywają istny renesans!. Nic dziwnego! Odpowiednio dobrany dywan to najprostszy sposób na nadanie wnętrzu charakteru, wytworności i wykreowanie przytulnego, prawdziwie domowego klimatu. Jedynym problemem z jakim musi się zmierzyć potencjalny nabywca jest... różnorodność. Dostępna na rynku mnogość wzorów i fasonów przyprawia wręcz o zawrót głowy, dlatego dobrze jest odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, co w świecie mody użytkowej piszczy. Dzięki temu zakupione dywany będą nie tylko optymalnie dopasowane do charakteru mieszkania, ale też zgodne z panującymi obecnie w aranżacji wnętrz trendami.

Dywany orientalne

Kraje Orientu to od dawien dawna ojczyzna najwspanialszych dywanów. Stamtąd pochodzą najdroższe, niemal już legendarne dywany i tam sztuka ich tkania wspięła się na wyżyny ludzkich możliwości. Nic zatem dziwnego, że nawiązujące do wschodniej kultury wzornictwo niemal nigdy nie wychodzi z mody. I nie chodzi tu raczej o miejsce produkcji, a o pewną charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną stylistykę. Projektanci ukochali sobie w ostatnich latach arabeski, marokańskie koniczyny i orientalne "łezki" (wzory typu paisley). Motywy te występują obecnie w dwóch różnych wariantach. Pierwszy to tradycyjne zdobnictwo orientalne, zgodne z tamtejszymi normami i kanonami. Drugi natomiast to Orient poddany współczesnej interpretacji, zwesternizowany, często uproszczony i dzięki temu pasujący do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.

Dywany postarzane

Wielkim hitem ostatnich lat są dywany vintage. Cechuje je zatarty wzór, celowo poprzerywane, "wydeptane", wytarte runo oraz wyblakłe kolory. Efekt taki uzyskuje się poprzez wytrawianie, odbarwianie, pranie i zabarwianie na nowo lub cięcie wybranych modeli na kawałki i ponowne łączenie ich ze sobą celem stworzenia modnych patchworków. Takie dywany wprowadzają do wnętrza nostalgie przeszłości i sugerują ślady dawnej świetności, a co za tym idzie, wielopokoleniową tradycję.

Dywany "malarskie"

Ogromną popularnością cieszą się dywany, imitujące sztukę abstrakcyjną, obrazy olejne, akwarele i fotografię. Szczególnie trendy są inspiracje barokowe, etniczne i dwudziestowieczne. Sporym powodzeniem cieszą się też kobierce ozdobione kompozycjami utrzymanymi w duchu op-artu. Dzięki nowoczesnym technikom nadruku laserowego dywany te naśladują malarstwo z hiperrealistyczną wręcz dokładnością oszałamiając wyrazistymi kolorami i perfekcyjnie odtworzonymi wzorami. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że takie modele, choć kuszące, nie nadają się do każdego wnętrza. Jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante.pl, tego typu dywany najlepiej sprawdzą się w przestronnych, jasnych, ascetycznych salonach. Muszą one być gwiazdą wnętrza, jego najważniejszym, definiującym elementem, dlatego szczególnie dobrze prezentują się w mieszkaniach minimalistycznych.

Dywany 3D

Doskonałą propozycją będą również dywany 3D. Efekt trójwymiarowości uzyskuje się w nich stosując specjalną technikę strzyżenia (technikę reliefu), co sprawia, że w runie występują wąskie przerwy i różnice w długości nitek, które gwarantują spektakularne efekty wizualne. W niektórych modelach efekt jest dodatkowo spotęgowany poprzez wykorzystanie połyskujących włókien, które jednocześnie dodają tym dywanom szyku i wykwintności. Metodą tą można uzyskać imitację faktury drewna, skał, kamieni, skóry węża, futra itp. Ze względu na swój wysmakowany charakter dywany te świetnie sprawdzą się w bardziej reprezentacyjnych wnętrzach tworząc wykwintny, luksusowy nastrój.

Artykuł sponsorowany