Ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, zimą skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych elementów ochrony i zabezpieczania cery przed uszkodzeniami i opóźnieniem procesów fotostarzenia jest odpowiedni krem nawilżający.

Co wpływa na kondycję skóry zimą?

Zima jest porą roku, która szczególnie nie sprzyja kondycji skóry. Bezustannie bowiem musi się ona zmagać ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi takimi jak różnice temperatur, wilgotność powietrza, wiatr i słońce. Dodatkowo niekorzystnie na skórę wpływa dieta zazwyczaj bardziej uboga w cenne składniki odżywcze i wodę. Niemałe znaczenie mają także czynniki środowiskowe jak przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach oraz wysoka częstotliwość ekspozycji skóry na dynamiczną zmianę otoczenia np. poprzez wychodzenie z ciepłego mieszkania czy biura na mróz. W efekcie wymienionych uwarunkowań skóra staje się przesuszona, nieprzyjemna w dotyku, wiotka i pozbawiona blasku. Jest też bardziej podatna na uszkodzenia i pojawianie się dolegliwości takich jak łuszczenie, świąd, pęknięcia czy pokrzywka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z panującymi w zimę warunkami, należy przede wszystkim zabezpieczyć skórę od zewnątrz, stosując odpowiedni krem na zimę. Regularna aplikacja jest wskazana zwłaszcza na okolice ciała bezpośrednio odsłonięte.

Prawidłowa pielęgnacja

Jednym z powszechnych błędów wpływających na kondycję skóry jest uleganie niezdrowym nawykom pielęgnacyjnym związanym przede wszystkim ze stosowaniem ulubionego kremu bez względu na porę roku. Należy pamiętać, że skóra zimą ma inne potrzeby niż latem, dlatego krem na zimę powinien mieć specjalną formułę składników, dzięki którym spełni on swoje funkcje ochronne, nawilżające i odbudowujące. Za sprawą olejów roślinnych, emolientów, witamin, gliceryny i pantenolu, czyli związków usprawniających zdolności wiązania cząsteczek wody w głębokich warstwach skóry oraz uszczelniających płaszcz lipidowy od zewnątrz, krem nie tylko poprawia wygląd cery, ale też wzmacnia jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Poza tym, wybierając krem na zimę, warto zwrócić uwagę na obecność filtrów UV. Optymalnie zaleca się na tę porę roku faktory o wartości 20–30 SPF. Krem bogaty w filtry tego typu najlepiej stosować na dzień. Zasady aplikacji kremu na zimę nie różnią się od tych, które obowiązują w innym czasie. Wybrany produkt należy nanieść na wcześniej oczyszczoną i poddaną tonizacji skórę. Najlepiej delikatnie go wklepywać lub wmasowywać opuszkami palców.

Co jest dopełnieniem zimowej pielęgnacji?

Dopełnieniem pielęgnacji skóry zimą jest stosowanie odpowiedniej odzieży. Najlepiej, aby miała ona właściwości termoaktywne. Utrzymanie cyrkulacji powietrza na odpowiednim poziomie zmniejsza bowiem ryzyko powstawania odparzeń, podrażnień, suchości czy maceracji. Dobrze jest też zadbać o osłonę oczu. W tym celu warto sięgać po okulary przeciwsłoneczne z filtrem o odpowiedniej przepuszczalności światła.

Artykuł sponsorowany