Strój Pana Młodego w dniu jego ślubu nie ogranicza się wyłącznie do fasonu i koloru garnituru, doboru właściwej koszuli, krawata czy muszki oraz butów. Powinien uwzględniać również dodatki, takie jak skarpetki. Jak dobrać ten element garderoby do stroju, aby nie zepsuć misternie przygotowywanej stylizacji ślubnej?

Odpowiednia długość

Pierwsza zasada, o jakiej musimy pamiętać jest taka, że skarpety dopasowujemy do ubioru, a nie odwrotnie. Dlatego kupujemy je dopiero w momencie, gdy mamy już skompletowany strój.Skarpety nie mogą być za krótkie, najlepsza długość to taka, która sięga do połowy łydki. Chodzi o to, aby nie świecić gołą nogą, gdy podwiną się nogawki spodni (np. przy zakładaniu nogi na nogę), wygląda to bowiem niechlujnie.Co ciekawe, zasady te dotyczą panów, którzy zdecydują się na garnitur. Natomiast ci, którzy ubiorą na swój ślub smoking lub frak, powinni nie tylko założyć do nich lakierki na cienkiej zelówce, lecz również... podkolanówki.

Kolorystyka - klasycznie czy z fantazją?

Zanim przejdziemy do konkretnych kolorów, warto wiedzieć, że jeśli chodzi o dobór odcieni skarpetek, istnieją dwa stanowiska. Pierwsze głosi, że skarpetki należy wybierać pod kątem spodni, drugie natomiast mówi o tym, aby przy wyborze sugerować się butami. My zalecamy pierwszeństwo kolorystyczne spodni, chociażby z tego względu, że tak dobrane skarpety optycznie dodadzą mężczyźnie kilku centymetrów wzrostu, wydłużając nogi.
Dodatkowo stylowo ubrany Pan Młody, jeśli ma jasny garnitur, powinien dobrać skarpety o ton jaśniejsze od stroju, a jeśli ten jest ciemny - wówczas nieco ciemniejsze.
Dla Panów Młodych, którzy eksperymentują z modą lub po prostu lubią pokazać swój indywidualizm polecamy skarpetki kolorowe lub/i wzorzyste. Niech nawiązują swoim odcieniem do drobnych elementów na krawacie czy poszetce. Dla przełamania konwencji, nie mogą one być dopasowywane kolorystycznie do spodni. Pamiętajcie jednak, aby do wzorzystych garniturów (w kratę lub w paski) zakładać skarpety bez deseni, natomiast przy ubraniu gładkim można pozwolić sobie na większe szaleństwo np. na skarpety w romby czy... kropki. Ponadto do jasnych garniturów lepiej dobrać skarpety w stonowanej kolorystyce.
Kolorowe skarpetki będą lekkim puszczeniem oka w stronę konwenansów i pokazaniem, że pomimo powagi, z jaką zawiera się związek małżeński, Pan Młody zachowuje poczucie humoru i dystans do siebie. Dobrym pomysłem może być też namówienie przyjaciół Pana Młodego, aby poszli w jego ślady i również zdecydowali się na takie nietuzinkowe skarpetki.
Jakich kolorów skarpetek unikać? Odcieniem, który absolutnie należy wykluczyć jest biel - białe skarpetki pozostawmy Michaelowi Jacksonowi lub sportowym stylizacjom.

Materiał, grubość i jakość

Kolor i długość to tylko część parametrów, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze skarpet na ślub. Liczy się również materiał, z jakiego je wyprodukowano oraz jakość, która idzie z nim w parze. Na taką uroczystość sprawdzą się skarpety z wysokiej jakości bawełny, ale z domieszką nylonu, jedwabiu czy kaszmiru. Sprawdzą się też inne materiały naturalne: jedwab czy wełna. Nie zapomnijmy też o grubości skarpet, która powinna nawiązywać do gramatury spodni.
Wbrew pozorom niewłaściwy wybór tak zwyczajnego dodatku, jakim są skarpetki, może odbić się na całej naszej stylizacji i wizerunkowi. Nie chcąc, abyśmy z jego powodu poczuli się niekomfortowo w tym jakże dla nas ważnym dniu, poświęćmy chwile na odpowiednie dopasowanie skarpetek do ślubnego stroju.

Artykuł sponsorowany