Źródło: www.wilvorst.de | www.polkadotbride.com | www.romanceweddings.co.uk

Te pytania wracają jak bumerang. I nic dziwnego, ponieważ Internet pełen jest sprzecznych informacji na temat ślubnej mody męskiej. Wydaje mi się, że głównym powodem tych rozbieżności jest określenie „ślubna”. Otóż „ślubna moda męska”, to nic innego, jak „moda męska” w najelegantszym wydaniu. Nie oszukujmy się – dla sporej ilości mężczyzn własny ślub jest jedną z najelegantszych okazji w życiu, dlatego, Drodzy Panowie, warto zadbać o to, aby w tym dniu wyglądać i czuć się naprawdę wyjątkowo!

Oto najczęściej zdawane pytania, na które postaram się jednoznacznie odpowiedzieć:

1. Garnitur, smoking, a może frak?

Zgodnie z etykietą smoking i frak nosi się po godzinie 18.00. Jako że śluby zazwyczaj odbywają się w ciągu dnia, to teoretycznie ani smoking, ani frak nie są odpowiednimi strojami dla mężczyzny. ALE! Jak już pisałam, własny ślub jest na tyle wyjątkową okazją, że na pewno żaden z zaproszonych gości nie będzie się czuł urażony tym, że Pan Młody wystąpi w smokingu o godzinie 15.00. Nie będzie to żadnym faux pas. Zatem jeśli tylko macie ochotę, możecie założyć zarówno smoking, jak i frak.

Jednak najbezpieczniejszym strojem dla mężczyzny, który możesz mieć na sobie zarówno w dzień (ślub), jak i w nocy (wesele), jest garnitur. Ale garnitur nie byle jaki! Jeśli zdecydujesz się na garnitur jednorzędowy, czyli z jednym rzędem guzików na marynarce, to dolny guzik zawsze zostaw odpięty. Klapy w marynarce najlepiej, gdyby były szpiczaste – wyglądają dużo bardziej elegancko. Do jednorzędówki poleca się również zakładać kamizelkę z czterema kieszonkami. A jak już zdecydujesz się na kamizelkę, to spodnie powinny być na szelki, a nie na pasek, aby pasek nie „wypychał” kamizelki. Jednak jest to dość specyficzny styl i nie każdemu odpowiada. Zatem, jeśli szelki nie są w Twoim stylu, spokojnie zdecyduj się na pasek, świat się z tego powodu nie zawali. Dolny guzik w kamizelce również pozostawia się odpięty.

Źródło: www.dressyy.com

2. Jaki kolor garnituru?

Ślubny garnitur powinien być ciemny, ale nie czarny. Wyjątkiem jest ślub brany w plenerze, gdzie można sobie pozwolić na jaśniejsze odcienie garnituru. Najpopularniejsze kolory ślubnych garniturów, to gładki granat i gładki szary z niebłyszczących materiałów.

3. Kupić w sieciówce, czy uszyć na zamówienie?

Różnica jest taka, że krawiec zajmujący się szyciem garniturów zna się nie tylko na szyciu, ale również na garniturach – on nie doradzi Wam źle. Natomiast ze sklepu w galerii handlowej możemy wyjść z czarnym poliestrowym garniturem o dwa rozmiary za dużym i z zapewnieniem pani sprzedawczyni, że „leży idealnie”…
Jednak wcale nie jest powiedziane, że w sieciówce jest tylko chłam. Coraz więcej mężczyzn zna zasady eleganckiego ubioru i świadomie wybiera garnitur, zatem sklepy muszą sprostać ich wymaganiom. Podsumowując, jeśli wiesz, czego szukasz i jak to ma wyglądać, to w sieciówce też to znajdziesz.

Źródło: www.weddbook.com

4. Koszula biała czy ecru?

Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tylko i wyłącznie BIAŁA. I to niezależnie od koloru sukni Panny Młodej. Rzekoma zasada, że kolor koszuli powinien odpowiadać kolorowi sukni Panny Młodej jest mitem i rozprawmy się z nim raz na zawsze! Ślub jest eleganckim przyjęciem, a nie imprezą choćby w najlepszym klubie w mieście. I na taką okazję Pan Młody powinien wybrać najelegantszą wersję siebie, czyli koszula powinna być biała z mankietami na spinki. I to nie prawda, że suknia w kolorze ecru będzie wtedy wyglądać na brudną.

5. Krawat powinien być biały czy pod kolor dodatków Panny Młodej?

Tu odpowiedź również jest zadziwiająco prosta, choć pewnie niektórych zaskoczy – ani biały, ani w kolorze dodatków czy koloru przewodniego wesela. Ustalmy coś: Pan Młody nie jest dodatkiem do Panny Młodej, jest osobną jednostką, która również – tak jak jego żona – chce wyglądać elegancko i pokazać się w najlepszej wersji. Owszem – nie powinien przyćmić uroku żony, bo to ona gra pierwsze skrzypce, jednak kompletując strój, Pan Młody powinien mieć na uwadze zasady elegancji, a nie kolor sukienki przyszłej żony.

I tu BONUS nie związany ze ślubem, ale przydatny przy każdej innej okazji: nakładanie krawata pod kolor sukienki partnerki nie jest, delikatnie mówiąc, pożądane. Jakiś czas temu przyszła do nas taka moda, że jak kobieta ma różową sukienkę, to jej partner biega po całym mieście szukając krawata w tym samym odcieniu. Ta moda przyszła do nas najprawdopodobniej ze wschodu, natomiast zasad elegancji powinniśmy raczej podpatrywać za granicą z drugiej naszej strony, a tam tego zwyczaju nie znajdziemy.
Ale wracając do koloru krawata – najpopularniejsze kolory to szary, granat, purpura, złoty. Jeśli garnitur jest granatowy, to krawat w tym samym odcieniu może być trochę nudny, natomiast do szarego garnituru będzie jak znalazł. Pan Młody raczej nie powinien zakładać dodatków w krzykliwych kolorach, np. zielonego czy pomarańczowego krawata, ponieważ uwaga gości powinna być skupiona na Pannie Młodej, a nie na krawacie Pana Młodego. .
Krawat najlepiej wiązać na węzeł asymetryczny. Dodaje to odrobinę nonszalancji, która dobrze komponuje się z elegancją. .
Jeśli Pan Młody decyduje się na muchę, to nie powinna ona być ani biała, ani czarna. Najlepiej również, jeśli byłaby do samodzielnego wiązania, a nie zawiązana fabrycznie – również po to, aby dodawała lekkiej nonszalancji mężczyźnie.

Źródło: www.insideweddings.com

6. Buty czarne czy brązowe?

Napiszę to jeszcze raz – wesele jest okazją nad wyraz elegancką, zatem nie ma innej opcji, jak buty czarne, nawet do granatowego garnituru. Brązowe buty nadają mężczyźnie lekko casualowego wyglądu, zatem chcąc zachować zasady klasycznej elegancji na własnym ślubie, Pan Młody powinien zdecydować się na czarne nielakierowane buty z zamkniętą przyszwą i małą ilością przeszyć (tzw. Oksfordy).

7. Chusteczka czy kwiat? I gdzie jest w końcu ta butonierka?!

I chusteczka, i kwiat! W klapie marynarki jest taka mała dziurka, która nazywa się butonierką. I właśnie do butonierki wkłada się kwiat. Pisząc „kwiat” mam na myśli dosłownie „kwiat”, a nie „bukiet”. Pojedynczy kwiat (najlepiej biały goździk lub róża) zdecydowanie wystarczy.
Natomiast do kieszonki wkłada się poszetkę, czyli chusteczkę – również w rachubę wchodzi tylko i wyłącznie kolor biały poszetki. Jeśli poszetka jest jedwabna, wkłada się ją niedbale do kieszonki piersiowej, tworząc tzw. puff. Lniane poszetki składa się prostokątnie w tzw. TV fold.

Źródło: www.moncheribridals.com

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać przynajmniej częściowo Wasze wątpliwości dotyczące etykiety ubioru Pana Młodego. Wszystkie zasady opisane w artykule bazują na klasycznej męskiej elegancji, jednak niejeden Pan Młody, chcąc wyrazić siebie, będzie szukał innych rozwiązań. I bardzo dobrze! Zasady są po to, żeby je łamać, jednak aby je łamać świadomie, trzeba je najpierw poznać, prawda?

Pozdrawiam, Olga Stępień

Tagi: pan młody, garnitur ślubny, jak się ubrać na ślub, strój pana młodego, jak wybrać garnitur ślubny, pan młody granatowy garnitur, pan młody krawat czy muszka, pan młody garnitury ślubne