Obrączki – symbol miłości, pamiątka po dniu ślubu, a także ta część biżuterii, która będzie Wam towarzyszyła przez całe życie. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu, aby podjąć właściwy wybór. Przygotowaliśmy listę rzeczy, o których warto pamiętać przed wizytą u jubilera.

1. Estetyka a praktyczność

Rynek jubilerski oferuje nam nieskończone możliwości jeżeli chodzi o wzory obrączek. Bogate zdobienia, łączenia różnych kolorów złota lub kruszców, możliwość ozdabiania kamieniami szlachetnymi lub cyrkoniami – ogromna liczba wariacji sprawia, że każdy może wybrać dla siebie model idealny. Trzeba jednak pamiętać, że estetyka powinna iść w parze z funkcjonalnością. Z upływem czasu, pod wpływem różnych czynników dłonie zmieniają się, co zmusza do korekty rozmiaru obrączek. O ile w klasycznych, prostych modelach przerozmiarowanie nie jest problemem, to w przypadku bardziej skomplikowanych wzorów może wiązać się z rekonstrukcją lub nawet koniecznością wykonania ich od początku. Należy brać pod uwagę, że odtworzenie wzoru po zmianie rozmiaru łączy się z wyższymi kosztami, a także zmniejszeniem masy obrączek. Patrząc od strony estetycznej, skomplikowane wzory lub nietypowe wykończenia powierzchni z czasem ulegną wytarciu i będą wymagały odświeżenia. Podczas wizyty u jubilera pamiętaj, aby zapytać o możliwość późniejszej zmiany rozmiaru i o to, jak wpłynie ono na twoją obrączkę.

2. Próba złota

Złoto jest najczęściej wybieranym kruszcem do wyrobu obrączek. Próba złota określa ilość czystego złota w stopie, czyli ile gram złota jest w 1000 gramach stopu. Często zawartość złota podaje się w karatach, przy czym 1 karat to 1/24 zawartości w stopie. Na polskim rynku jubilerskim spotkamy wyroby w próbie 18 karatowej (750), 14 karatowej (585), 9 karatowe (375) oraz 333, co oznacza próbę 8 karatową. Dlaczego należy zwrócić uwagę na próbę obrączek? Złoto samo w sobie jest dość miękkim materiałem. Domieszki innych metali są potrzebne, aby nadać mu właściwą twardość. Obrączki wykonane w wysokiej próbie będą droższe, mogą być uznane za bardziej luksusowe, ale nie doda im to trwałości. Dlatego najczęściej wybieraną do wyrobu obrączek próbą jest ta 14-karatowa, czyli 585. Użycie złota tej próby to kompromis pomiędzy wysoką zawartością szlachetnego kruszcu, przy jednoczesnym zachowaniu użyteczności. Obrączki próby 585 będą twardsze, mniej narażone na odkształcanie i ścieranie niż w próbie 750. Wykonuje się również obrączki w niższych próbach, np. 375 lub 333. Należy jednak pamiętać, że większa zawartość innych metali w stopie wiąże się z wchodzeniem stopu w reakcje z powietrzem – co może skutkować szybszym „ciemnieniem”.

Obrączki ślubne

3. Rozmiar

Przy zamawianiu obrączek bardzo ważne jest, aby wybrać właściwy rozmiar. Jeżeli ślub ma odbyć się latem, a obrączki zamawiamy zimą, należy pamiętać, iż przy niskich temperaturach naczynia krwionośne kurczą się, a przy wyższych rozszerzają. Może to powodować, iż latem palce puchną. Oczywiście jest to sprawa indywidualna i nie każdy zaobserwuje u siebie takie objawy. Wybór rozmiaru może być łatwiejszy dla pań noszących pierścionki lub panów noszących sygnety. W takich przypadkach warto zasugerować się rozmiarem noszonej na co dzień biżuterii. Do innych czynników, które mogą wprowadzić w błąd w czasie wyboru rozmiaru, zaliczają się np. wysiłek fizyczny, ciąża lub stres. Dzień przed przymiarką warto zrezygnować ze spożywania alkoholu.

4. Obrączki z powierzonego złota

Niektóre salony jubilerskie mają w swojej ofercie usługę wykonania obrączek z powierzonego złota. Pozwala to na skuteczne obniżenie ceny, gdyż płaci się jedynie za koszt robocizny. Zdarza się, że przyszli małżonkowie chcieliby wykonać nowe obrączki z biżuterii o wartości sentymentalnej, np. z obrączek, które dostali od rodziców lub dziadków. W takim przypadku należy pamiętać, że nowy wyrób może zawierać jedynie jego część. Dzieje się tak, ponieważ aby złoto mogło być ponownie wykorzystane, musi przejść proces rafinowania. Dużym plusem tego procesu jest fakt, że do wykonania obrączek można powierzyć złoto o różnych próbach, kolorach i w różnej formie. Ponadto do wykonania 8g pary obrączek złotnik musi przygotować sobie około 2 razy tyle surowca, aby po obróbce (tj. piłowaniu, nadaniu kształtu i polerowaniu) otrzymać docelowo owe 8 gram.

5. Gdzie zamówić obrączki?

Zanim zamówicie obrączki, warto rozeznać się w ofercie różnych salonów jubilerskich. Dobrze zwrócić uwagę na to, co wchodzi w cenę proponowanej usługi. Poza oczywistymi czynnikami jak wybór wzorów i ceny, warto dopytać o to, czy jubiler daje gwarancję jakości na swoje wyroby, czy oferuje usługę opieki posprzedażowej, czy grawer i ewentualna zmiana rozmiaru są w cenie i czy w ogóle są możliwe. Przygotowania do ślubu wymagają wiele czasu i uwagi, przez co mogą być stresujące. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, warto wybrać obrączki w zaufanym salonie.

Pozdrawiamy!
Jubiler M. Sułek