Źródło: www.kozinski-foto.pl

Wybór odpowiedniego fotografa ślubnego to niezwykle ważna decyzja. To w końcu fotografie zostaną prawdopodobnie jedną z niewielu pamiątek tego wyjątkowego dnia. O co warto pytać na spotkaniach, by podjąć właściwy wybór i nie żałować? Oto krótka lista 7 najważniejszych pytań, które pozwolą Wam wyłonić najlepszego dla Was fotografa ślubnego.

Co dokładnie zawiera oferta?

Każdy fotograf ślubny oferuje zróżnicowane usługi, które najczęściej ujęte w tzw. pakietach. Warto dowiedzieć się, co dokładnie zawierają w sobie poszczególne pakiety. Na pierwszy rzut oka wszyscy fotografowie wykonują tę samą usługę czyli zdjęcia ślubne. Jednakże oferty mogą różnić się diametralnie pod względem m.in. ilości godzin, jakie fotograf spędzi z Wami w dniu ślubu, ile zdjęć ostatecznie oddaje i czy wszystkie z nich są poddane procesowi obróbki graficznej. Istotne jest też rozeznanie się, jakie usługi są w cenie podstawowej, a za jakie dodatki trzeba będzie dopłacić.

Czy będziesz osobiście fotografował nasz ślub?

W pierwszej chwili to pytanie może wydawać się dziwne, ale wielu fotografów, w szczególności występujących pod wspólną marką czy agencją, wysyła na reportaż ślubny podwykonawców czy pracowników agencji. Nie jest to nic złego, o ile Pary Młode są tego świadome. Jednakże, jeśli zdecydowaliście się na konkretnego fotografa ślubnego ze względu na jego charakterystyczny styl, to warto dopilnować żeby to właśnie on osobiście robił dla Was zdjęcia.

Źródło: www.kozinski-foto.pl

Co, jeśli nie będziesz mógł fotografować na naszym ślubie?

Fotograf to też człowiek i może zdarzyć się mu niedyspozycja spowodowana np. ciężką chorobą czy wypadkiem losowym. Na szczęście profesjonalny fotograf ślubny zapewni zawczasu potencjalne zastępstwo po to, by Młoda Para miała gwarancję wykonania usługi. W końcu ślubu nie da się powtórzyć.

Jak zabezpieczasz nasze zdjęcia przed ich utratą?

To bardzo ważne pytanie, które nadzwyczaj rzadko pada na tego typu spotkaniach. Czy zastanawialiście się, co byście zrobili, gdyby zdjęcia z Waszego ślubu bezpowrotnie przepadły?! Decydując się na taniego fotoamatora istnieje takie ryzyko. Profesjonaliście płaci się m.in. za to ,że w sposób należyty zabezpiecza się na wypadek utraty zdjęć. Oczywiście ryzyko takie zawsze istnieje, ale odpowiednia inwestycja usługodawcy pozwala minimalizować to zagrożenie m.in. poprzez jednoczesny zapis materiału zdjęciowego na dwóch kartach pamięci czy wykonywanie wielokrotnych kopii zapasowych.

Źródło: www.kozinski-foto.pl

Czy masz zapasowy sprzęt na wszelki wypadek?

To równie ważne pytanie co poprzednie. Wypadki i awarie się zdarzają. Warto, by w takiej niespodziewanej sytuacji fotograf ślubny miał zapasowy aparat. W końcu nie chcielibyście usłyszeć pytania od fotografa: "Moi drodzy, może przełożymy ślub na inny dzień, bo nie mam czym fotografować?!"

Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

Fotografowie na swych stronach internetowych przedstawiają swoje zdjęcia w tzw. portfolio. Często jest to niewielki zbiór wymuskanych i bardzo wybiórczo przedstawionych najlepszych zdjęć. Mogą one jednak nie odwzorowywać jakości całego materiału, jaki otrzymacie. Warto więc zobaczyć jak wygląda pełen reportaż ślubny oddawany pojedynczej Parze Młodej. W ten sposób w bardziej obiektywny sposób będziecie w stanie określić czy taki materiał będzie na wystarczająco satysfakcjonującym dla Was poziomie.

Źródło: www.kozinski-foto.pl

Jak wyglądają zapisy umowy?

Zawsze warto wiedzieć co podpisujemy i dotyczy to właściwie wszystkich aspektów naszego życia. To właśnie umowa pisemna z fotografem zawiera wszelkie punkty zabezpieczające prawa obu stron. Dobra umowa nie jest przesadnie długa, lecz powinna wyczerpywać najważniejsze aspekty dotyczące wykonania usługi fotograficznej, wszelkich zabezpieczeń, obowiązków i praw obu stron umowy.

Autor zdjęć i tekstu:
Kamil Koziński – fotograf ślubny
www.kozinski-foto.pl