Podczas planowania wesela na pewno dowiesz się wielu rzeczy. Poniżej przedstawiam Wam kilka ciekawych faktów z historii na temat wesel, których możecie nie znać.
Bukiet ślubny
Bukiet ślubny Panny Młodej nie zawsze był pięknym, pachnącym naręczem kwiatów. W starożytnej Grecji i Rzymie bukiet miał odpędzać złe moce, więc koniecznie musiał się w nim znaleźć czosnek, a także miał zapewnić nowożeńcom płodność, więc musiały się w nim znaleźć zboża i zioła. Natomiast u nas w Polsce, w dawnych czasach, posypywano bukiet cukrem, aby osłodzić życie Państwa Młodych.
Tort weselny
Jest wiele ciekawostek związanych z weselami, ale te najciekawsze koncentrują się wokół weselnego tortu. Tort weselny zawsze był głównym punktem programu wesela, ale nie zawsze wyglądał tak, jak obecnie. W starożytnym Rzymie tort był łamany nad głową Panny Młodej, co miało jej zapewnić obfite i płodne życie. Natomiast w Średniowieczu, każdy z gości miał za zadanie przynieść na wesele mały tort i umieścić go na specjalnie do tego przeznaczonym stole. Po ceremonii zaślubin, Para Młoda musiała stanąć po dwóch stronach stołu i pocałować się nad tymi tortami. Podobno na podstawie tej tradycji pewien piekarz wpadł na pomysł, aby połączyć ze sobą torty, dając początek piętrowym tortom weselnym.
Białe suknie ślubne
Kolejne ciekawe fakty dotyczą sukni ślubnej. W naszych czasach suknie ślubne są białe lub kremowe (w większości przypadków). Jednak w XVIII wieku suknią ślubną była po prostu najpiękniejsza suknia, jaką posiadała Panna Młoda. W Średniowieczu preferowanym kolorem sukni ślubnej był czerwony. Obecnie biały kolor sukni ślubnej ma symbolizować czystość i niewinność Panny Młodej.
Pierwszy pocałunek po ceremonii
Przez wieki pierwszy pocałunek Państwa Młodych był obecny w ceremonii zaślubin. W niektórych kulturach uważa się nawet, że w trakcie pierwszego pocałunku po zaślubinach, nowożeńcy złączają swoje dusze na zawsze.
Obrączki ślubne
W starożytnym Rzymie, zanim symbolem małżeństwa stała się obrączka, mężczyzna obwiązywał wybraną kobietę sznurem lub pasem i był pewny, że taki magiczny krąg zwiąże ich na stałe. „Rozpiął jej pas” znaczyło u Rzymian „ożenił się z nią" - Panna Młoda nosiła bowiem w czasie ceremonii zaślubin pas z owczej wełny na biodrach. Pas ten przed uroczystością zawiązywano na węzeł, a w odpowiedniej chwili Pan Młody rozluźniał go, rozsuwając węzeł, zwany małżeńskim. Zwyczaj wymiany obrączek w Europie, rozpowszechnił się dopiero w XVII wieku a wprowadzony został przez bogatych kupców, stykających się ze znającymi świat podróżnikami.
Pozdrawiam, Olga Stępień
www.KacikInspiracjiSlubnych.pl
Dodano w kategorii Porady praktyczne
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy