To pytanie zadaje sobie większość narzeczonych zaczynających przygotowania do ślubu. Decyzja jest uzależniona od wielu czynników: możliwości finansowych, kontaktów rodzinnych, mody. Jednak zanim podejmiecie ostateczną decyzję, zobaczcie jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań.

Wesele

Huczne wesela są niejako tradycją, jednak nie każdy może lub chce podążać za taką tradycją. Podstawową wadą dużych wesel jest ich cena. Każdy gość kosztuje, a przy 150 osobach ta sumka może zrobić się już nawet pięciocyfrowa. I tu pojawia się pytanie, czy warto wydawać oszczędności lub nawet zadłużać się, żeby tylko zrobić wielkie wesele. Poza tym, przygotowania do takiej imprezy trzeba zacząć wiele miesięcy wcześniej, co pochłania czas i kolejne pieniądze oraz jest źródłem ogromnego stresu dla narzeczonych. Im większa impreza, tym więcej ludzi angażuje się w jej przygotowania. A im więcej organizatorów, tym więcej potencjalnych konfliktów między nimi, do których zresztą często dochodzi. Kolejnym argumentem stawiającym duże wesela w negatywnym świetle jest aktualna moda. Obecnie huczne wesela w modzie nie są, wręcz uważa się je za przeżytek i obciach.
Jednak, pomimo tego, wiele par decyduje się na organizację dużego wesela. Jakie są zatem zalety hucznych wesel? Na pewno fakt, że mamy okazję świętować i bawić się z całą rodziną i przyjaciółmi. Zabawa trwa wiele godzin, w trakcie których są różnego rodzaju atrakcje, tańce, pyszne jedzenie, dobry alkohol. Po takim weselu nikt nie czuje niedosytu.

Przyjęcie

Coraz więcej par, zwłaszcza w większych miastach, decyduje się jedynie na obiad po ceremonii zaślubin. Co nimi kieruje? Jak to zwykle bywa, głównym argumentem przemawiającym za obiadem zamiast wesela są kwestie finansowe. Oszczędności z tym związane są ogromne. Dodatkowo, przy obiedzie nie ma tylu przygotowań, więc oszczędzamy również czas i zdrowie – mniej przygotowań, to mniej stresu. Przy małej ilości gości jest większa „rodzinność”. Z każdym możemy porozmawiać, wymienić kilka ciepłych słów, czego nie bylibyśmy w stanie zrobić na dużym weselu. Organizując tylko obiad, mamy też większą swobodę przy wyborze miejsca. W końcu jest zdecydowanie więcej restauracji, ogrodów czy innych urokliwych miejsc, które pomieszczą 30 osób, niż tych, gdzie zmieści się osób 150.
Jednak przyjęcie ma również swoje wady. Oszczędność kosztów dotyczy jedynie wynajęcia sali weselnej, a pozostałe koszty pozostają bez zmian. Małe przyjęcie może wprowadzić mały zamęt i podziały w rodzinie, bo jedni zostali zaproszeni, a drudzy nie itp. Poza tym, część zaproszonych gości może odmówić przyjazdu, ponieważ koszt dojazdu i przygotowań do przyjazdu może okazać się dla nich zbyt duży, jak na kilka godzin „pogawędki” przy obiedzie.

To, czy zdecydujecie się na organizację wesela, czy jedynie obiadu po ślubie, jest tylko Waszą decyzją i powinniście podjąć ją wspólnie. Każde wyjście ma swoje plusy, jak i minusy, ale to Wy musicie wybrać, która opcja jest bliższa wizji Waszego idealnego dnia ślubu.

Pozdrawiam, Olga Stępień
www.KacikInspiracjiSlubnych.pl

Tagi: wesele czy przyjęcie, wady i zalety wesela i przyjęcia

Zdjęcie tytułowe (główne) tego artykułu, a także wszelkie informacje o jego autorze oraz jego źródle znajdują się tutaj: www.pinterest.com/pin/451767406353171174