Świadkowa – prawa ręka Panny Młodej, jej pomoc, wsparcie i pocieszycielka w kryzysach. Obserwując naszą grupę na facebooku „Wychodzę za mąż”, nie mogłam nie zauważyć, że wiele Panien Młodych ma dylemat z kilku powodów:

  • Po pierwsze – kogo wybrać na świadkową?
  • Po drugie – jak już się zdecydują, kogo chcą, to jak ją poprosić o świadkowanie?
  • I po trzecie – jak po wszystkim podziękować jej za pełnienie tej trudnej i niewdzięcznej funkcji?

Jako że grupa jest bardzo aktywna, dziewczyny się we wszystkim wspierają i szczerze sobie doradzają, postanowiłam podzielić się z Wami ich najtrafniejszymi pomysłami i spostrzeżeniami.

Zacznijmy od początku:

Kogo wybrać na świadkową?

Warto wybrać taką świadkową, z którą dobrze się dogadujesz i lubisz spędzać czas. To powinna być osoba, której ufasz, z którą lubisz pytać o radę i która Cię dobrze zna. Panny Młode zazwyczaj biorą pod uwagę siostrę, najlepszą przyjaciółkę, szwagierkę lub inne dziewczyny ze swojego otoczenia. Jednak przy wyborze świadkowej nie ma sensu kierować się więzami krwi. Jeśli z siostrą nie łączą się na tyle przyjacielskie stosunki, żebyś chciała właśnie z nią omawiać swoje ślubne sprawy, bez wahania możesz poprosić o świadkowanie przyjaciółkę! Przyjaciółka na pewno poczuje się wyróżniona i doceniona, a Ty będziesz miała przy sobie osobę, na której możesz polegać w każdej sytuacji.

Problem zaczyna się wtedy, gdy masz więcej niż jedną „najlepszą przyjaciółkę” lub przyjaciółka i siostra są dla Ciebie tak samo ważne. Którą wtedy wybrać? Czy ta druga się nie obrazi? Niestety, na dokumentach ślubnych podpisać się może tylko jedna z nich, jednak w praktyce możesz prosić o świadkowanie obie! Czemu nie! Jedna będzie oficjalną świadkową, a druga np. druhną. Skoro zawsze wszystko robicie razem, znacie się jak łyse konie i niejedną noc przegadałyście do białego rana, to dziewczyny na pewno zrozumieją, że pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da i żadna nie będzie żywić urazy.

W jaki sposób poprosić o świadkowanie?


Ile Panien Młodych, tyle sposobów, jednak uogólniając, sposoby są dwa:

  • albo w przypływie emocji biegniesz do przyjaciółki i krzyczysz: „Aaaa… Wychodzę za mąż! A Ty będziesz moją świadkową!”,
  • albo robisz to w bardziej pokazowy sposób.

Pierwszy sposób jest bardziej naturalny. Panny Młode, które nie czują się dobrze z „robieniem szopki”, bo przecież od dziecka są dogadane z siostrą, że będą nawzajem u siebie świadkowymi, wybierają właśnie tę opcję.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o świadkowanie w nieco bardziej zaawansowany sposób. Jeśli lubicie robić niespodzianki, kochacie pamiątki i miłe słowa, na pewno spodoba Wam się jedna z poniższych propozycji:

  • Kartka-zdrapka ze wspólnym zdjęciem. Kto nie lubi tego momentu oczekiwania, dreszczyku emocji, gdy zdrapuje jakąś zdrapkę? Co będzie pod spodem? Co mnie czeka? A na Twoją świadkową pod zdjęciem czeka ładny napis typu: „Zostaniesz moją świadkową? Powiedz TAK!”. Dla jeszcze większego efektu zaskoczenia możesz dać przyjaciółce kilka zdrapek kupionych w lotto, a wśród nich tą jedną wyjątkową – Twoją.
  • Drewniane pudełeczko z napisem w środku. Napis może być wypalony na wewnętrznej stronie uchylanej pokrywki lub na ozdobnej karteczce wsadzonej do pudełka. Co tu napiszecie? Np. „Bez Ciebie nie idę! Czy zostaniesz moją świadkową?”. Możecie dodać również kilka słów od serca, świadkowa będzie miała cudowną pamiątkę.
  • Pudełko z pamiątkami i smakołykami. Możesz tam włożyć to, co lubicie pić/jeść razem – butelkę wina, jakieś cukierki, coś co kojarzy Wam się ze sobą nawzajem. Samo pudełko możesz wykleić Waszymi wspólnymi zdjęciami i nie zapomnij dołożyć karteczki z prośbą o świadkowanie, np. „Potrzebuję coś starego, coś pożyczonego, coś niebieskiego i Ciebie!”.
  • Butelka wina ze specjalną etykietą. A na etykiecie oczywiście pytanie o świadkowanie: „Stwórzmy razem coś wspaniałego! Zostaniesz moją świadkową?”

Jak podziękować za pełnienie roli świadkowej?

Tu tak naprawdę możesz wykorzystać każdy pomysł wymieniony wyżej, jeśli tylko zamienisz pytanie o świadkowanie na podziękowanie za świadkowanie.

Jednak nie zapominajmy, że będziecie razem na Twoim weselu, co daje Ci możliwość wyróżnić świadkową przy wszystkich gościach, aby poczuła się wyjątkowo doceniona. Powiedz do mikrofonu kilka słów od serca: podziękuj, że była z Tobą zawsze, gdy jej potrzebowałaś; pomagała w podejmowaniu łatwych i trudnych decyzji; wysłuchiwała Twoich lamentów o 1 w nocy; zawsze była gotowa na rozmowy o Twoim ślubie i podchodził do nich z takim samym zaangażowaniem jak Ty… Jeśli macie jakąś wspólną piosenkę, możesz ją jej zadedykować.

Jeśli Twój budżet na to pozwala możesz podarować świadkowej również jakiś drobiazg na pamiątkę. To może być książka z dedykacją, kosmetyki, kubek z napisem „Najlepsza Świadkowa” lub bransoletka z wygrawerowanym „Dziękuję”. Każda taka pamiątka cieszy i nawet po latach wywołuje na twarzy uśmiech i łzy wzruszenia…