Dobra zabawa na weselu w dużym stopniu zależy od muzyki. Przyszłe pary młode mają do wyboru dwa rozwiązania - kilkuosobowa orkiestra bądź samodzielny DJ. Warto przyjrzeć się zaletom obu opcji i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

Zespół weselny czy DJ?

Muzyka w kontekście zabawy weselnej gra dużą rolę. Jeszcze do niedawna standardem było wynajęcie orkiestry. Od jakiegoś czasu jednak popularnością cieszą się usługi DJa. To, kogo wybierzemy zależy od naszych preferencji. Nie da się ukryć, że zespół i DJ dają nieco inny klimat zabawy. Które czynniki należy rozważyć, planując muzykę na weselu?

Repertuar muzyczny

Nie ulega wątpliwości, że dużo szerszy repertuar muzyczny na wesele jest w stanie zapewnić DJ. Daje to znacznie większą dowolność Parze Młodej przy wyborze listy utworów. Dodatkowo, DJ może w każdej chwili dopasować playlistę, obserwując jak bawią się goście. Z pewnością też żaden popularne hity w wykonaniu zespołu weselnego nie będą brzmieć tak dobrze, jak oryginalne wersje śpiewane przez gwiazdy estrady.

Z drugiej jednak strony niewątpliwą siłą orkiestry jest muzyka grana na żywo. Dźwięk instrumentów nadaje zupełnie innego klimatu niż piosenki odtwarzane z komputera. Trzeba tylko pamiętać o tym, by wybrać sprawdzony zespół weselny, składający się z utalentowanych artystów.

Kontakt z gośćmi

Prowadzenie konferansjerki jest niezwykle ważne podczas wesela. W tym względzie wszystko zależy od wodzireja, którego zadaniem jest zachęcić do tańca i udziału w zabawie. Orkiestry mają w tym duże doświadczenie - nawiązywanie relacji z gośćmi jest standardem w ramach ich usług. DJ jednak wcale nie musi odstawać od zespołu w tym względzie. Ostatecznie decydują umiejętność dotarcia do uczestników wesele oraz nawiązania i utrzymania z nimi relacji do samego końca imprezy.

Zespół a DJ - koszty

Aspekt finansowy odgrywa niezwykle istotną rolę w planowaniu każdego aspektu ślubu. Niewątpliwie tradycyjne wesele wiąże się z bardzo wysokim kosztem, stąd często szuka się elementów, na których można nieco zaoszczędzić. Bezapelacyjnie tańsze będzie zatrudnienie DJa. Przeciętny koszt jego usług oscyluje wokół 2 - 4 tys. złotych. Ceny kapel weselnych są co najmniej dwukrotnie wyższe. Dodatkowo więcej zapłacimy za wyżywienie i ewentualny nocleg dla kilku członków zespołu niż jednego DJa.

Oczywiście powyższe kwoty są orientacyjne i uśrednione. W zależności od renomy DJ lub orkiestry, czy też miasta, w którym ma odbyć się wesele, koszt może być wyższy lub nieco niższy.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim warto uwzględnić to, na ile osób planujemy wesele i jak duża jest sala, w której się odbędzie. Gdy jest mniej miejsca dla muzyków, lepiej sprawdzi się DJ. W przypadku naprawdę dużych wesel lepsze wrażenie może z kolei zrobić zespół, choć nie jest to regułą.

Należy też uwzględnić, kto przeważa na liście gości. Jeśli są to osoby starsze, wujostwo, czy znajomi rodziców, to prawdopodobnie lepiej odnajdą się na zabawie z orkiestrą. Z drugiej strony, jeśli zapraszamy dużo młodych osób i wiemy, że lubią bardziej klubowe klimaty, to bez dwóch zdań DJ będzie lepszym wyborem.

Artykuł sponsorowany