Spraw do załatwienia po ślubie jest już zdecydowanie mniej niż tych przed ślubem, jednak są one równie istotne. Jedną z nich jest ewentualna zmiana nazwiska i wszystkie formalności, jakie za tym idą. Przeczytajcie, jakie dokumenty trzeba wymienić, gdzie złożyć wnioski i jakie należy zachować terminy.

Nie da się ukryć, że zmiana nazwiska po ślubie często jest dość drażliwym tematem między Narzeczonymi. Mężczyźni unoszą się dumą i oczekują, że żona przejmie ich nazwisko, a kobietom często trudno jest rozstać się ze swoim panieńskim nazwiskiem, zwłaszcza, jeśli nazwisko męża nie do końca im się podoba. Jakie są wyjścia z tej sytuacji?

Kto i jak może zmienić nazwisko po ślubie?

  • Żona przyjmuje nazwisko męża – w Polsce takie podejście traktuje się za tradycyjne i dopiero niedawno kobiety zaczęły głośno z nim „dyskutować”.
  • Jedno lub oboje z małżonków mają nazwiska dwuczłonowe – żona może dołączyć do swojego nazwiska nazwisko męża i odwrotnie. Kolejność nazwisk jest w tym wypadku dowolna.
  • Mąż przyjmuje nazwisko żony – opcja najrzadziej spotykana, jednak czasem się zdarza.
  • Każde z małżonków zostaje przy swoim nazwisku – na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to najprostszy sposób, ponieważ odchodzą wszystkie formalności związane ze zmianą nazwiska, jednak w przyszłości może to rodzić wiele nieporozumień i niedomówień.

Zmianę nazwiska (lub nie) deklaruje się w USC podczas pobierania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. W przypadku ślubu cywilnego takie zaświadczenie pobiera się na miesiąc i jeden dzień przed wyznaczoną datą ślubu. Jeśli natomiast Para bierze ślub konkordatowy, zaświadczenie wypełnia się nie wcześniej niż sześć miesięcy przed ślubem.

Jeśli któreś z małżonków zdecyduje się na zmianę nazwiska, czeka go długa droga wymiany dokumentów i załatwiania wszelkich formalności z tym związanych.

Jakie dokumenty należy wymienić i kogo poinformować o zmianie nazwiska?

  • Dowód osobisty - dokument należy wymienić składając odpowiedni wniosek w urzędzie gminy w ciągu 3 miesięcy od dnia zawarcia związku małżeńskiego, ponieważ po tym okresie dowód osobisty straci ważność. Jest to bezpłatne.
  • Prawo jazdy - wniosek należy złożyć w urzędzie miasta, uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł i poczekać do 30 dni na nowy dokument, jednak w praktyce prawa jazdy wydawane są znacznie szybciej.
  • Paszport - po zmianie nazwiska, ważność paszportu wygasa po 60 dniach, dlatego planując daleką podróż poślubną warto zainteresować się jego wymianą zaraz po ślubie. Wniosek składa się w dowolnym punkcie paszportowym, a na nowy dokument czeka się do 30 dni.
  • Urząd Skarbowy - trzeba poinformować Urząd Skarbowy o zmianie danych osobowych wypełniając dokument NIP-3. Do tego jest już potrzebny dowód osobisty z aktualnymi danymi. Jednak, jeśli tego nie zrobimy, Urząd Skarbowy i tak dostanie taką informację z innych źródeł…
  • ZUS i OFE
  • Indeks i legitymacja studencka - przypadku, gdy osoba zmieniająca nazwisko studiuje, powinna powiadomić o tym uczelnię. Skutkuje to wydaniem nowej legitymacji studenckiej i stemplem w indeksie informującym o zmianie nazwiska.
  • Banki - konsekwencją tego będą nowe karty debetowe i kredytowe.
  • Dane firmy - jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to ważne jest, aby pamiętać o zmianie danych firmy, w tym również jej nazwy, ponieważ jest w niej Twoje nazwisko. Kolejną rzeczą do wymiany będzie pieczątka firmowa, jeśli taką posiadasz.
  • Operator komórkowy
  • Dowód rejestracyjny auta
  • Pracodawca
  • Przychodnia lekarska

Jak widać, formalności jest multum, a ta lista nie jest listą zamkniętą! Za wymieniających dokumenty trzymam mocno kciuki, życzę cierpliwości i mam nadzieję, że kilka miesięcy po zmianie nazwiska nie będziecie zmieniać np. miejsca zameldowania, bo cała „zabawa” powtórzy się jeszcze raz…

Ściągnij checklistę z dokumentami, które powinnaś wymienić po ślubie:

Pobierz plik .pdf
Pobierz

Pozdrawiam, Olga Stępień
www.KacikInspiracjiSlubnych.pl

Tagi: formalności po ślubie, wymiana dokumentów po ślubie, zmiana nazwiska po ślubie, formalności ślubne, wymiana dowodu po ślubie, wymiana paszportu po ślubie, wymiana prawa jazdy po ślubie

Zdjęcie tytułowe (główne) tego artykułu, a także wszelkie informacje o jego autorze oraz jego źródle znajdują się tutaj: www.pinterest.com/pin/451767406347222570