Huczne ceremonie weselne to odwieczna tradycja, która z pewnością przetrwa jeszcze długi czas. Jednym z elementów planowania takiego przedsięwzięcia jest wynajęcie orkiestry, która uwieczni te wspaniałą chwilę muzyką do tańca i zabawy. Obecnie w tego typu performance’ach ważną rolę odgrywa nagłośnienie. Przy dużych salach na 300 gości gra orkiestry bez takiego sprzętu nie byłaby słyszalna, a co za tym idzie, nie miałaby większego sensu. Obecnie systemy nagłośnieniowe są na tyle rozwinięte, że mogą być dopasowane do niemalże każdego instrumentu.

Jakie są opcje?

Decydując się na oprawę muzyczną wesela, trzeba wybrać spośród dwóch opcji. Pierwsza z nich to kapela, czyli tradycyjny zespół najczęściej składający się z wokalistów, gitarzystów perkusisty i ew. muzyka grającego na klawiszach. Cały sprzęt podłączony jest do wspólnego nagłośnienia, które pozwala na emitowanie dźwięku na całą salę. Druga możliwość to wynajęcie DJa weselnego, który zazwyczaj zajmuje się całościową oprawą przyjęcia, jak również prowadzi różnego rodzaju gry i zabawy, których nie może zabraknąć. Rodzaj muzyki w dużej mierze zależy od pary młodej, aczkolwiek repertuar weselny, przynajmniej w Polsce jest wszędzie dosyć podobny i musi być to muzyka do tańca. Inna sytuacja ma miejsce tylko w przypadku kapel ludowych. Przykładowo na południu kraju bardzo popularnym trendem są wesela góralskie. Wtedy orkiestra weselna gra na instrumentach, które nie wymagają nagłośnienia. Taka stylistyka przyjęcia zapewnia gościom niezapomniane wspomnienia, jak również kontakt z kulturą, z która mogli nie mieć wcześniej do czynienia.

Jak dobrze nagłośnić muzyków na weselu?

Nagłośnienie Dja jest proste. Wymagany jest tylko wzmacniacz, do którego będzie mógł on podłączyć swój sprzęt oraz specjalne głośniki estradowe (należy zaznaczyć, że zwykłe głośniki do systemów hi-fi mogą nie sprawdzić się w przypadku dużych sal). Dobrą wiadomością dla pary młodej jest fakt, że firmy świadczące takie usługi zazwyczaj dysponują swoim własnym nagłośnieniem, jak również sprzętem grającym, czy świetlnym.

Kapela vs. DJ

Decydując się na wybór pomiędzy kapelą, a DJem w głównej mierze warto zwrócić uwagę na wiek gości. Prawdą jest, że jeżeli na sali będą przeważać osoby starsze lepszym wyborem, będzie kapela, która dostosuje repertuar. W przypadku osób młodych dobrze sprawdzi się DJ oraz nieco bardziej dyskotekowe i elektroniczne rytmy, których kapela nie jest w stanie zagrać. Podsumowując połączenie dobrego nagłośnienia i odpowiednio dobranej muzyki to przepis na udaną zabawę weselną.

Artykuł sponsorowany