Stowarzyszenia, fundacje, kluby, towarzystwa, zrzeszenia posiadające status organizacji pożytku publicznego mogą być beneficjentami środków z 1% podatku wykazanego w rozliczeniu pit 2017. Czy każdy podatnik może przekazać 1% dla OPP?

Podatnicy uprawnieni do przekazywania 1% wybranej OPP

1% podatku mogą przekazać organizacjom mającym status pożytku publicznego podatnicy, którzy rozliczają pit (również pit online) w Polsce:

  • na zasadach ogólnych z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej (PIT 36, PIT 37),
  • uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i z odpłatnego zbycia nieruchomości ( rozliczenie PIT 38, PIT 39). podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (rozliczają PIT 28),
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku, którzy rozliczają PIT 36L.

Emeryci i renciści nie są pozbawieni możliwości przekazania 1% organizacjom pożytku publicznego pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i nie pozostawią organowi rentowemu rozliczenia pit. Podobnie jest w sytuacji pracowników, którzy mogą być rozliczeni przez pracodawcę. Samodzielne złożenie rozliczenia pit pozwoli na złożenie wniosku o przekazanie 1% OPP.

Czy firmy mogą przekazać 1% dla OPP?

Pojęcie firmy jest dość szerokie, może oznaczać zarówno działalność gospodarczą prowadzoną przez osobę prawną (np. spółkę, przedsiębiorstwo państwowe, organizację pozarządową), jak i przez osobę fizyczną.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 1% podatku dochodowego mogą przekazywać tylko osoby fizyczne. Mogą to być:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

Przekazywanie 1% przez osoby prawne, np. spółki, inne organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa państwowe itd. nie jest możliwe.

Terminy i warunki przekazania 1% na konto OPP

Obecnie nie trzeba tak jak w pierwszych latach po wprowadzeniu odpisu 1% dokonywać samodzielnie wpłaty na konto organizacji. Pieniądze będą przekazane przez urząd skarbowy. Naczelnicy urzędów skarbowych mają obowiązek przekazania OPP środków z 1% w terminie trzech miesięcy po zakończeniu okresu rozliczeń, czyli od maja do końca lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składamy zeznanie. Termin ten jest niezależny od terminu złożenia zeznania i wniosku o przekazanie 1% przez podatnika.

Naczelnik urzędu skarbowego przekaże kwotę podatku na rzecz organizacji pod warunkiem, że deklaracja podatkowa zostanie złożona w terminie. W przypadku składania korekty deklaracji przekazanie 1% jest możliwe, gdy korekta zostanie złożona w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Rozliczenie pit musi być złożone:

  • do 2 maja 2017 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38
  • do 31 stycznia 2017 r. – PIT 28

Korekta deklaracji podatkowej musi być złożona:

  • do 31 maja 2017 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38
  • do 28 luty 2017 r. - PIT 28

Podatek musi być zapłacony w całości:

  • do 30 czerwca 2017 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38
  • do 31 marca 2017 r. - PIT 28.

Kolejnym warunkiem przekazania 1% jest uiszczenie podatku, który jest podstawą ustalenia kwoty dla OPP w ostatecznym terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. Jak tłumaczy znawca z portalu https://www.pitax.pl/ Ważne jest tutaj terminowe złożenie deklaracji. Natomiast późniejsze zapłacenie podatku nie pozbawi OPP 1%.

Może się zdarzyć, że po korekcie rozliczenia pit kwota 1% zadeklarowana przez podatnika okaże się za wysoka. Jeżeli kwota ta została już przekazana do OPP, urząd skarbowy nie będzie domagał się od organizacji zwrotu zawyżonej kwoty 1%. W takim przypadku odejmie różnicę z sumy, którą wynika z korekty do zwrotu podatnikowi.

W przypadku gdy kwota wskazana we wniosku podatnika przekracza wysokość 1% należnego podatku, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje OPP kwotę w wysokości pomniejszonej do kwoty nieprzekraczającej 1 % podatku.

Artykuł sponsorowany