Kiedy wybieramy materace do naszych łóżek sypialnych, zazwyczaj pierwszymi czynnikami na jakie zwracamy uwagę, są wygoda, wygląd oraz cena - niekoniecznie w tej kolejności. Często wychodzimy z założenie, że materace są akcesoriami o drugorzędnym znaczeniu. Młodzi małżonkowie, urządzając własne "M" powinni jednak poświęcić wyborowi tego elementu nieco więcej czasu. Dobór odpowiedniego materaca do spania jest bowiem jednym z tych czynników, które mają niezwykle istotny, jeżeli nie decydujący, wpływ na tak newralgiczne kwestie zdrowotne, jak jakość snu oraz kondycja naszych kręgosłupów.
Materace - jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?
Przede wszystkim, materace należą do przedmiotów o przeznaczeniu typowo użytkowym. Ich podstawowym zadaniem nie jest ładny wygląd, tylko umożliwienie nam zdrowego snu, a także ochrona naszego kręgosłupa przed zmianami zwyrodnieniowymi, do których często dochodzi w wyniku długotrwałego sypiania na materacach nieodpowiedniej jakości. Materac powinien być więc przede wszystkim elastyczny, ale nie do przesady. Musi dostosować do ogólnej budowy ciała, ale w taki sposób, aby jednocześnie stanowić solidną podporę dla kręgosłupa.
Ostatnie badanie jednoznacznie dowodzą, że to, jakie materace służą nam do spania, jest jednym z najważniejszych czynników, jeżeli chodzi o zjawisko nazywane przez współczesnych psychologów "kulturą snu", tym istotniejszym, kiedy dzielimy łózko z małżonkiem. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac przeważnie znacząco pogarsza jakość snu. Tymczasem to właśnie podczas snu dokonuje się regeneracja niemal całego naszego organizmu - od mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego, przez układ kostny oraz mięśniowy, aż po niektóre narządy wewnętrzne.
Wiele mówi się o destruktywnych dla ludzkiego zdrowia konsekwencjach chronicznego niedoboru snu. Warto jednak mieć świadomość, że z podobnymi konsekwencjami mamy do czynienia w przypadku stałej, niskiej jakości snu, podczas którego siłą rzeczy nie może nastąpić pełna regeneracja organizmu, co w dalszej perspektywie prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, problemów ze skupieniem i koncentracją, a także wielu innych powikłań zdrowotnych. Właśnie dlatego, wysokiej jakości materace do spania to rzecz, na której naprawdę nie warto na siłę oszczędzać: kwoty, jakie możemy zaoszczędzić, są bowiem nieproporcjonalne do potencjalnych szkód, na jakie może być narażony nasz organizm.
Materace do spania, a zdrowy kręgosłup
Drugim z powodów, dla których odpowiedni dobór takich przedmiotów, jak materace do spania jest rzeczą o tak dużym znaczeniu dla naszego zdrowia, jest rzecz jasna kondycja kręgosłupa. Sypianie na nieodpowiednim materacu może prowadzić do osłabienia kręgosłupa, a w konsekwencji do wykształcenia się różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych. Szczególnie istotne jest to w przypadku ludzi młodych. To właśnie młodzi ludzie są najbardziej narażeni na wady postawy, które bardzo często wynikają właśnie z nieodpowiedniego materaca do spania. Jak mówi w rozmowie z nami konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie - Dobór odpowiedniego materaca to decyzja, która może znacząco zaważyć na zdrowiu małżonków. Warto mieć świadomość, że jeżeli sypiamy na nieodpowiednich materacach, to ryzyko pojawienia się wad postawy jest naprawdę znaczne. Dobrać materac dla dwojga jest o tyle trudno, że każde z małżonków może wymagać od materaca innej twardości. Na szczęście na rynku dostępne są materace, w których każda z połów ma inne właściwości, dostosowane się do różnych potrzeb.
Materace - czy dobre muszą być kosztowne?
Wydawałoby się, że skoro materace do spania są przedmiotami o tak newralgicznym znaczeniu, to ich ceny naturalną koleją rzeczy muszą być przytłaczające. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, istnieją materace, których ceny dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, jednak znalezienie wysokiej jakości materacy do spania na rozsądnych warunkach cenowych wcale nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Wystarczy nieco uważniej przyjrzeć się ofercie funkcjonujących na polskim rynku sklepów, aby się o tym przekonać.
Dodano w kategorii Porady praktyczne
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy