Myśląc o muzyce na weselu na pewno macie w głowie wybór między zespołem weselnym, a DJ’em, mam rację? Chociaż wybór prosty nie jest, to prędzej czy później uda Wam się go podjąć. Ale to nie koniec „spraw muzycznych”, z którymi musicie się zmierzyć. Na pewno obiły Wam się o uszy tajemnicze słowa, takie jak: tantiemy i ZAiKS. Co to takiego? Czy koszty z tym związane dotyczą również Was? Przeczytajcie sami!
Co to są tantiemy?
Tantiemy, to – krótko mówiąc – wynagrodzenie autorskie. Odtwarzając na weselu utwory, do których ktoś posiada prawa autorskie, musisz za to zapłacić. Oczywiście nie jesteś w stanie zapłacić osobno każdemu wykonawcy, którego muzyka pojawi się na Twoim weselu, dlatego właśnie powstały specjalne organizacje zrzeszające twórców i to im płaci się określone wynagrodzenie, a oni rozliczają się z twórcami.
Co to jest ZAiKS?
ZAiKS jest to jedna z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Ale nie jest jedyną taką organizacją działającą w Polsce, bo mamy ich aż 4 i każda działa na rzecz innego rodzaju twórców:
- ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) – opłaty dla autorów tekstów i kompozytorów za odtwarzanie i wykonywanie,
- ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) – opłaty dla producentów za odtwarzanie,
- STOART (Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców) – opłaty dla wykonawców za odtwarzanie,
- SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych) – opłaty dla reprezentowanych przez siebie wykonawców (innych niż STOART) za odtwarzanie.
Której organizacji muszę zapłacić?
Wszystko zależy od tego, czy muzyka na Twoim weselu będzie wykonywana na żywo czy odtwarzana z nośników.
Jeśli zdecydowaliście się na zespół grający na żywo: powinniście zgłosić to tylko do ZAiKS.Jeśli zdecydowaliście się na DJ’a, który odtwarza muzykę: nie obejdzie się bez zgłoszenia tego do wszystkich 4 organizacji.Jeśli zespół, oprócz grania muzyki na żywo, będzie również odtwarzał muzykę np. z płyt (chociażby jako tło pomiędzy setami): również niezbędne będzie uiszczenie opłaty do wszystkich 4 organizacji.
Kto ponosi koszty?
Zasada jest prosta – koszty związane z wykonywaniem i odtwarzaniem muzyki na imprezie ponosi organizator tej imprezy. Nie zespół lub DJ, a właśnie organizator.
Czasem organizatorem wesela jest sala weselna i to ona zajmuje się zatrudnianiem muzyków, dekoracjami i całością przygotowań. W takim wypadku to właśnie do menedżera sali należy obowiązek zgłoszenia imprezy do odpowiednich organizacji i poniesienie opłat z tym związanych.
Jednak znacznie częściej organizatorem imprezy jest Para Młoda, która podpisuje umowę na wynajęcie sali i zatrudnia zespół bądź DJ’a do oprawy muzycznej wesela. W tym wypadku to właśnie oni, czyli Wy – Państwo Młodzi – jesteście zobowiązani do poniesienia kosztów za odtwarzanie i wykonywanie muzyki na Waszym przyjęciu.
Czasem sala weselna bądź DJ zobowiązują się do zgłoszenia Waszego wesela do ZAiKS i pozostałych organizacji bądź mają wykupione licencje np. na pół roku. Jest to oczywiście dla Was duże ułatwienie, bo nie musicie robić tego samodzielnie, jednak nie łudźcie się, że ominą Was koszty z tym związane. Zostaną one po prostu doliczone do kwoty na umowie z wykonawcą i podwyższą jej wartość.
Jednak w takim wypadku zachowajcie czujność i KONIECZNIE zapiszcie w umowie, kto odpowiada za omawiane tantiemy, ponieważ jeśli tego nie zrobicie, a okaże się, że wykonawca jednak nie zgłosił Waszego wesela (bo np. zapomniał), to w przypadku kontroli odpowiedzialność ponosicie Wy – organizatorzy imprezy.
Ile wynoszą opłaty?
Tantiemy uzależnione są od kilku czynników:
- rodzaju imprezy,
- liczby osób,
- rodzaju muzyki (wykonywana czy odtwarzana),
- wynagrodzenia zespołu/DJ’a,
- rodzaju lokalu (sala weselna, remiza itp.),
- miejscowości
- oraz tego, czy organizujecie również poprawiny.
Dokładną kwotę należną ZAiKS możecie obliczyć i opłacić TUTAJ.
Co jeśli nie zgłosicie wesela?
To jest pytanie z tej samej serii, jakbyście zapytali: „A co będzie, jeśli przekroczę prędkość jadąc samochodem?” Jeśli nie złapie Was policja ani fotoradar – to nic nie będzie.
Tak samo jest z opłatami do ZAiKS, ZPAV, STOART i SAWP. Jeśli nie będziecie mieli kontroli z tych organizacji w trakcie wesela, to nic się Wam nie stanie. Upiekło Wam się. Gorzej, jeśli taka kontrola Wam się trafi. Kara, jaką możecie w takim przypadku dostać, to dwu- lub nawet trzykrotność wymaganej opłaty, a w skrajnych wypadkach – sprawa karna.
Jak widać, chyba nie warto ryzykować. Do tego dochodzi jeszcze aspekt komfortu psychicznego, bo chyba nikt nie chciałby w trakcie swojego wesela, przy wszystkich gościach tłumaczyć się z nieopłaconych kosztów…
Pozdrawiam, Olga Stępień
Dodano w kategorii Porady praktyczne
Komentarze:
Kb
10-06-2019 22:44:02
Lolek
18-06-2019 20:29:50
Jarek
28-08-2019 00:13:18
logiczny
30-08-2019 17:06:42