Okres wiosenny zawsze obfituje w dużą ilość zamówień na ślubne zaproszenia. To drobny element całej weselnej układanki, jednak o ogromnym znaczeniu. Najważniejsza jego funkcja, to oczywiście informacyjna. Niemniej odpowiednio dobrane dodatki, grafika, wygląd sprawią, że będzie to jeden z pierwszych elementów pokazujący Gościom, w jakiej stylistyce będzie Wasz ślub i wesele.

Na co dzień przyjmuję zamówienia na Waszą ślubną papeterię i czuwam nad przebiegiem realizacji i wiem, że to na pozór proste zadanie, może Wam dostarczyć nieco kłopotów.

Zatem dziś krótki poradnik o tym, jak dobrze przygotować się do złożenia zamówienia.

Na co więc zwrócić uwagę i od czego zacząć:

1. Nie zostawiajcie zaproszeń na „ostatnią” chwilę. Okres oczekiwania może wynosić nawet do 14 dni roboczych i dłużej, od momentu akceptacji. A z doświadczenia wiem, że najtrudniejszy bywa sam wybór modelu i tekstów. Dlatego też na wybór i realizację załóżcie sobie ok. 1 miesiąca.

2. Lista gości – priorytet przy zamawianiu zaproszeń. Pamiętajcie, że ta lista różni się od tej weselnej. Na wesele liczymy każdego, zaproszenia zaś najczęściej dajemy parze lub całej rodzinie.

3. Ilość zaproszeń – zamawiając odpowiednią ilość pamiętajcie, by policzyć więcej sztuk ( i na sam ślub, i na ślub z weselem). To ważne wtedy, gdy nazwiska wypisujecie sami i może się pojawić pomyłka. Lepiej jest zamówić od razu więcej zaproszeń, ponieważ domówienie zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami. Bywa również tak, że domówienie oznacza jakąś określoną liczbę np. min. 20 sztuk, a Wam będzie potrzebne tylko kilka. Proponuję zatem do listy gości doliczyć minimum 5 - 7 sztuk.

4. Personalizacja – jeśli zdecydujecie się na to, by firma realizująca Wasze zlecenie
nadrukowała w środek zaproszeń nazwiska gości, powinniście zadbać o dobrze przygotowaną listę. Nazwiska gości powinny być odmienione, ponieważ w większości tekstów zapraszacie” Sz. P. Renatę i Jana Kowalskich, Jana Kowalskiego z osobą towarzyszącą itd”. Na Was więc spoczywa obowiązek prawidłowej odmiany nazwiska. Listę najlepiej zapisać w formacie WORD. Bardzo ważne – przed nazwiskami wstawcie zwrot „Sz.P.” wszędzie tam, gdzie ma on się pojawić.

5. Teksty – przy wyborze tekstów skupić się powinniście na :
- tekście dotyczącym ślubu – kto, kiedy, gdzie i o której;
- tekście dotyczącym wesela wraz z potwierdzeniem przybycia;
- ewentualnie aforyzmie, wierszyku oraz informacji, co chcielibyście zamiast kwiatów lub na prezent.
Najlepiej każdy projekt zapisać w oddzielnym pliku, wpisując oczywiście potrzebną ilość zaproszeń (pamiętajcie o zapasie).

6. Tekst „ gdzie” – ważne, by przy kościele starać się wpisać dokładną nazwę i adres. Nie chcielibyście chyba, by goście zjawili się nie na Waszym ślubie.

7. Potwierdzenie wesela – do czasu wyznaczonego Wam przez salę dodajcie co najmniej tydzień, do dwóch. Nie wszyscy goście potwierdzają we wskazanym terminie obecność , więc do Waszych przedślubnych obowiązków dołączy obdzwonienie gości z pytaniem, czy zaszczycą Was swoją obecnością.

8. Tekst o prezentach – jeśli zamiast prezentów chcielibyście otrzymać koperty z gotówką i taką informację chcecie umieścić w zaproszeniu – pamiętajcie, by tego tekstu nie wpisywać na zaproszeniach na ślub.

9. Tekst – „zamiast kwiatów…” to już jest tekst na każde zaproszenie, o ile oczywiście macie taką chęć. Pomysłów na to, co można otrzymać zamiast kwiatów, jest wiele. Jeśli życzycie sobie książki, wino, karmę dla zwierząt itp. – zadbajcie o to, by było, jak to sprawnie spakować i przewieźć.

10. Czcionka – wybierzcie taką, która będzie łatwa do odczytania. Gdy dostaniecie projekt – wydrukujcie go. Pomaga to wyłapać ewentualne błędy, a także sprawdzić czytelność zaproszenia. Można zastosować w zaproszeniu różne czcionki – ale starajcie się, żeby nie było ich więcej niż dwie.

11. Zaproszenia dla Rodziców – warto pamiętać też o nich i dla nich przygotować oddzielny tekst i oddzielne zaproszenia. Niech poczują, że są dla Was szczególnymi gośćmi.

12. Kiedy zamówić zaproszenia – na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od liczby gości, od tego, czy będziecie rozwozić je osobiście, a także od terminu samego ślubu czy wesela. Czas letni, to czas wakacji – im wcześniej poinformujecie gości, tym większe szanse, że dopasują plany wakacyjne tak, by móc być z Wami tego dnia.

Jak widzicie – przy samym wyborze zaproszeń jest wiele kwestii, na które warto i trzeba zwrócić uwagę. Do dzieła zatem i życzę powodzenia. Zaproszenia, to taki mały drobiazg, ale gdy już je dostaniecie i na nich zobaczycie swoje nazwiska i datę, wtedy poczujecie, że zbliża się ten Jedyny dzień ☺

Pozdrawiam, Magdalena Sotomska
www.weselezfantazja.pl

Tagi: zaproszenia ślubne, zamawianie zaproszeń ślubnych, jakie zaproszenia na ślub, ile zaproszeń na ślub

Zdjęcie tytułowe (główne) tego artykułu, a także wszelkie informacje o jego autorze oraz jego źródle znajdują się tutaj: www.pinterest.com/pin/451767406352755429