Źródło: www.theweddingvowsg.com

Nie da się ukryć, że muzyka na weselu gra pierwsze skrzypce. Bez dobrej muzyki ani rusz. Nic więc dziwnego, że Pary Młode poświęcają tyle czasu, energii i pieniędzy na to, aby mieć na swoim weselu taką muzykę, jaką sobie wymarzą.

Jeśli jesteście na etapie wyboru między DJ-em, a zespołem weselnym, koniecznie zajrzyjcie do TEGO ARTYKUŁU – pomoże on rozwiać Wasze wątpliwości raz na zawsze! Jeśli natomiast wybieracie już konkretne osoby, to pewnie zastanawiacie się, skąd mieć pewność, że spełnią one Wasze oczekiwania? Najlepiej zadać im kilka pytań, które są dla Was najistotniejsze. Poniżej podpowiadamy Wam 10 niestandardowych pytań do zespołu weselnego lub DJ-a, które pomogą Wam podjąć decyzję:

1. Jak określiliby swój styl? Jaki grają repertuar?

Są zespoły, które zastrzegają od razu, że nie grają disco polo. Jeśli chcielibyście, aby na Waszym weselu była tego rodzaju muzyka (bo goście się przy niej fajnie bawią, bo wszyscy znają słowa itp.), to znak, że musicie szukać dalej. Znajdźcie zespół, którego repertuar będzie Wam odpowiadał stylem i różnorodnością. W repertuarze powinny się znaleźć i stare kawałki, i te nowsze; wolniejsze i te trochę szybsze. Wszystko po to, aby zaangażować jak największą liczbę gości do zabawy.

2. Ile trwają sety, a ile przerwy między nimi?

Jest różnica między zespołem, który gra 2 utwory i robi sobie 20 min przerwy, a zespołem, który gra 20 minut i dopiero wtedy robi przerwę. Oczywiście, nie można przesadzić w żadną ze stron – doświadczony zespół czy DJ dobrze wie, jak długo goście są w stanie wytrzymać na parkiecie, a kiedy należałoby już zrobić przerwę, żeby mogli odpocząć, coś zjeść, czegoś się napić. Warto zapytać o to na samym początku, żeby później nie zrobić zdumionej miny, że co 10 minut macie przerwę.

Źródło: www.taganrog.ugosti.com

3. Jakie mają zabawy w swoim repertuarze? Jak wyglądają oczepiny?

To również jest ważne ze względu na styl Waszego wesela. Naprawdę warto ustalić z muzykami wcześniej wszystkie zabawy, które pojawią się na Waszym weselu, żeby były one odpowiednio dostosowane do Was i Waszych gości.

4. W co będą ubrani muzycy?

Niby banalna sprawa, ale chyba nie chcielibyście, aby muzycy wystąpili w t-shirtach i jeansach, prawda? Nie wstydźcie się zapytać o to wcześniej.

5. Do której godziny będą grali? Ile kosztuje każda następna godzina?

Ustalając kwotę za usługę upewnijcie się, co konkretnie się w niej zawiera – m.in. do której godziny muzycy będą grać. Czy to będzie północ, czy druga w nocy? Ustalcie również od razu cenę każdej kolejnej rozpoczętej godziny. Myślę, że nikt nie chciałby kończyć wesela wściekły, że za dodatkową godzinę pracy zespołu musi zapłacić prawie drugie tyle, co za całą noc… A nie ustalając tego wcześniej w umowie, tak właśnie może być.

6. Czy mają możliwość grania bez sprzętu elektronicznego?

Jeśli muzyka miałaby być tylko na sali weselnej, to ten punkt nie jest aż tak istotny. Jeśli natomiast planujecie jakieś atrakcje na zewnątrz (puszczanie lampionów szczęścia lub balonów ledowych), to dużo urokliwiej i romantyczniej wypadnie to przy dźwiękach akordeonu, gitary lub innych instrumentów.

Źródło: www.controversialallstars.ie

7. Czy utwory dostępne na ich stronie internetowej są nagrywane na weselach czy w studiu?

DJ-e puszczają oryginalne utwory z płyt, więc oni nie zaskoczą Was żadnym fałszem ani swoją (niekoniecznie pasującą Wam) interpretacją jakiejś piosenki. Jednak z zespołami weselnymi jest już inaczej. Nie bójcie się spytać, czy demo zespołu udostępnione na Internecie zostało nagrane na weselu, czy w warunkach studyjnych oraz czy dźwięk jest oryginalny, czy został poprawiony komputerowo. Wtedy będziecie wiedzieli, czego dokładnie możecie się spodziewać.

8. Czy mają jakieś usługi niewliczone w cenę, za które będziecie musieli dodatkowo zapłacić?

Czasem zespół lub DJ może mieć w ofercie pewne usługi, za które trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Dlatego, zamiast zadawać pytanie typu „co jest wliczone w cenę”, lepiej od razu zapytać „co w tę cenę wliczone nie jest”. Będziecie mieli jasno postawioną sprawę i nic nieprzyjemnego w dniu wesela już Was nie zaskoczy.

9. Czy możecie im dostarczyć listę utworów, które chcielibyście usłyszeć na swoim weselu oraz listę utworów zakazanych?

Często Para Młoda ma jakieś utwory, które dobrze im się kojarzą i chcieliby usłyszeć je na swoim weselu, ale może być też odwrotnie. Może nienawidzicie przyśpiewki „a teraz idziemy na jednego” albo piosenki „Windą do nieba” i w żadnym wypadku nie chcecie słyszeć je w trakcie wesela? Upewnijcie się, że zespół lub DJ są w stanie spełnić Wasze prośby i dostosować się do nich. Przy okazji dowiecie się jeszcze jednej rzeczy – jak reagują na Wasze prośby. Czy są zirytowani, czy ze spokojem i profesjonalizmem dostosowują się do nowych warunków? Czy doradzają coś od siebie, czy tylko biernie przyjmują Wasze informacje? W taki sam sposób będą zachowywali się na Waszym weselu.

Źródło: www.hanklane.com

10. Ile osób jest w zespole?

Pytanie ważne z wielu powodów. Po pierwsze, każda sala weselna ma ograniczone miejsce przeznaczone dla DJ-a/zespołu. Jeśli zespół jest liczny, a sala nie za wielka, to może się okazać, że z całym swoim sprzętem zespół zajmie Wam ¾ parkietu.
Po drugie, im więcej osób w zespole, tym więcej instrumentów, a co za tym idzie – większe możliwości zespołu i…spodziewana wyższa cena.
No i po trzecie, każdemu członkowi zespołu trzeba zapełnić miejsce przy stole i posiłki. Musicie znać dokładną ilość osób, aby przekazać tę informację menedżerowi sali weselnej.

Co jeszcze?

Przede wszystkim, warto brać pod uwagę własne doświadczenia. Rekomendacje znajomych nie powinny być dla Was jednoznaczne. To, co podoba się jednym, wcale nie musi pasować drugim. Dlatego, jeśli tylko macie taką możliwość, umówcie się z DJ-em/zespołem na innym ich weselu, aby przyjść na kilka minut i zobaczyć ich w akcji. Demo usłyszane w Internecie to jedno, ale na żywo będziecie w stanie zobaczyć, jaką tworzą atmosferę, jaki mają kontakt z gośćmi, jak się zachowują i jak wyglądają.

Pozdrawiam, Olga Stępień

Tagi: zespoły weselne, DJ na wesele, o co pytać zespół muzyczny weselny, jak wybrać zespół weselny, DJ czy zespół weselny, zespół muzyczny na wesele, co ustalić z zespołem przed weselem, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z zespołem weselnym, jak znaleźć zespół na wesele