Źródło: www.curzonhall.com.au
Planowanie wesela zacznij od wybrania daty ślubu!
Wybierz salę weselną!
Nie zapomnij kupić sukni ślubnej!
O tak, bardzo odkrywcze… Macie już dość sztampowych i tendencyjnych porad, które wylewają się z każdej ślubnej strony internetowej? My też… Dlatego przygotowaliśmy dla Was coś znacznie bardziej przydatnego. Wskazówki, które WARTO wiedzieć zastąpiliśmy tymi, które wiedzieć MUSISZ, a o których nikt Ci się powie. Po sukcesie i ogromnym zainteresowaniu pierwszą częścią wskazówek, przedstawiamy drugą część tego zestawienia.
1. Zaplanuj posiłki dla wykonawców
Nie zapomnijcie, że na weselu będą obecni również różni wykonawcy, czyli fotograf, kamerzysta, zespół muzyczny itd. I ich również trzeba nakarmić. Jednak jeśli robicie bardzo wystawne wesele i na stół będą kolejno wjeżdżały naleśniczki z kawiorem, homar i foie gras, to naprawdę nie będzie żadnym faux pas, jeśli wykonawcy dostaną mniej wystawne dania. Mniej wystawne, ale nie mniej obfite! Ilość posiłków powinna być taka sama. Oczywiście nie warto przesadzać w drugą stronę. Zamiana łososia w sosie truflowym na smażonego schabowego z ziemniakami raczej już nie wchodzi w rachubę.
2. Zostaw sobie rezerwę w budżecie na ekstra wydatki
Niezależnie od tego, jak sumiennie i skrupulatnie nie planowalibyście budżetu, zawsze znajdą się jakieś niezaplanowane wydatki. I uwaga! Zazwyczaj stanowią one 5-10% całości budżetu, więc wcale nie jest to taka mała suma. Żeby się później nie denerwować i zastanawiać, skąd wziąć dodatkowe fundusze i czy w ogóle warto to robić, lepiej od razu zarezerwować sobie odpowiednią kwotę i zawrzeć ją w budżecie.
Część ludzi, których zapraszacie na swoje wesele, nie weźmie w nim udziału i trzeba się liczyć z tym, że będzie to około 20% wszystkich zaproszonych. Dotyczy to zwłaszcza wesel, na które wielu gości musi dojechać lub tych organizowanych w miesiącach urlopowych.
4. Określ jasne reguły obecności dzieci na weselu
Jeśli zapraszacie całe rodziny na wesele, czyli dorosłych z dziećmi – zaznaczcie to na zaproszeniach. Jeśli natomiast macie zamiar zorganizować wesele tylko dla dorosłych – również poinformujcie o tym tych, których to dotyczy. Najgorzej będzie, jeśli jednych poinformujecie, a innych nie – zranione uczucia tych pierwszych macie jak w banku. A po co, skoro można tego uniknąć?
5. Zrób hierarchiczną listę gości
Zaczynając od góry kartki, wypiszcie najbliższą rodzinę i przyjaciół, bez których nie wyobrażacie sobie takiej uroczystości. W następnej kolejności umieśćcie ciocie, wujków i kuzynostwo, na których obecności również Wam zależy. Za nimi mogą się znaleźć współpracownicy, przyjaciele rodziców, sąsiedzi i dalsi znajomi. Jeśli będziecie zmuszeni zmniejszać ilość gości, zacznijcie po prostu od dołu listy.
6. Nie zawsze „im wcześniej tym lepiej”
Właśnie po to są harmonogramy przygotowań, żeby załatwiać wszystko w logicznym porządku – nie za późno, ale też nie za wcześnie. Otóż, są pewne sprawy, które nie mogą być załatwione za wcześnie: nie można podpisać umowy z podwykonawcami przed zabukowaniem sali weselnej; nie zaprojektujecie tortu, zanim nie ustalicie koloru przewodniego wesela itd.
To druga część naszego zestawienia wskazówek, które naprawdę dobrze znać, a które są na tyle oczywiste, że często o tym zapominamy. Ale! Wy już nie zapomnicie, prawda?
Pozdrawiam, Olga Stępień
Dodano w kategorii Porady praktyczne
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy