Źródło: www.bridalmusings.com | www.bridalguide.com | www.stylemepretty.com
Podziękowania dla rodziców są nierozłącznym elementem każdego ślubu. Jeśli oboje macie kochające się rodziny i czujecie, że naprawdę macie za co dziękować rodzicom, to sprawa jest prosta. Pozostaje jedynie wybrać najbardziej odpowiadającą Wam formę tych podziękowań (zobaczcie koniecznie 6 pomysłów na podziękowania dla rodziców).
Lecz co zrobić, gdy rodzice są po rozwodzie i każde z nich (lub co gorsza – tylko jedno z nich) ma nowego partnera?
Co zrobić, gdy któregoś z ukochanych rodziców już wśród Was nie ma?
Co zrobić, jeśli rodzic jest „rodzicem” tylko na papierze, a w rzeczywistości zapraszacie go na własny ślub prawie jako obcą osobę?
I najważniejsze – jak pogodzić Waszą trudną sytuację z sytuacją rodzinną partnera, który rodzicom chce podziękować tradycyjnie, bo ma za co?
Jak powinny w takich sytuacjach wyglądać podziękowania dla rodziców?
Te pytania nie mają jednoznacznej, prostej odpowiedzi. Pokażemy Wam jedynie kilka możliwości, ale ostateczna decyzja i tak należy do Was.
Podziękujcie każdemu z osobna
Jeśli rodzice któregoś z Was są po rozwodzie, ale oboje są obecni na weselu, to podziękowania można nadal zorganizować w tradycyjny sposób. Każde z nich powinno otrzymać osobny prezent i osobne podziękowania. Jeśli dla jednych rodziców przygotowaliście np. wspólny kosz z drobiazgami, to rodzicom, którzy są po rozwodzie należałoby przygotować osobne kosze. Uprzedźcie zespół wcześniej o takiej sytuacji, aby po podziękowaniach nie zapraszać rodziców do wspólnego tańca i nie narażać ich na niepotrzebny dyskomfort.
Nie pomijajcie żadnego z rodziców
W przypadku, gdy jedno z rodziców nie jest bliskie Waszemu sercu, ale pozostała trójka już tak, to macie dwa wyjścia. Jeśli zdecydujecie się na podziękowania w trakcie wesela, to wszystkich obecnych rodziców wypadałoby potraktować w taki sam sposób. Nie możecie czekać, aż np. ojciec, z którym nie utrzymujecie bliskich stosunków oddali się na chwilę i wtedy szybciutko podziękować pozostałym… W takim wypadku on również powinien być obecny na podziękowaniach i otrzymać taki sam prezent, jak tata Waszej drugiej połówki.
Możecie również zrezygnować z publicznych podziękowań na weselu, o czym przeczytacie w następnym punkcie.
Nie róbcie publicznych podziękowań
Jeśli Wasza sytuacja jest na tyle niewygodna, że nie czujecie się komfortowo na myśl o publicznych podziękowaniach rodzicom, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z nich zrezygnować i podziękować rodzicom w bardziej sprzyjających warunkach. To może być w kościele po mszy lub w domu po błogosławieństwie. Jeśli taka forma również niesie za sobą pewne ryzyko, którego chcecie uniknąć, podziękujcie rodzicom na osobności. Do rodziców, którym chcecie i macie za co dziękować wybierzcie się dzień przed ślubem i szczerze podziękujcie im za wszystko. Wytłumaczcie również, dlaczego robicie to w taki sposób, a nie tradycyjnie na weselu. Na pewno zrozumieją.
Upamiętnijcie zmarłego rodzica
Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jednego z kochanych rodziców nie ma już z Wami. W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak kierować się sercem… Jeśli czujecie taką potrzebę, możecie upamiętnić na weselu zmarłego rodzica. To może być pokaz wspólnych zdjęć, opowiedziana jakaś historyjka z jego udziałem, ramka ze zdjęciem itp. W odpowiednim dla Was momencie możecie również odwiedzić cmentarz.
Jednak takie upamiętnianie zmarłego rodzica zawsze wiąże się w ogromnym wzruszeniem i łzami. Dlatego Pary w takiej sytuacji najczęściej decydują się na krótkie, bardziej oficjalne podziękowania pozostałym rodzicom, aby oszczędzić sobie i gościom łez w tym dniu.
Pamiętajcie, że w takich przypadkach nie ma dobrych i złych decyzji. Nikt nie jest w stanie wczuć się w Waszą sytuację i powiedzieć Wam dokładnie, jak powinniście postąpić. Nigdy nie zadowolicie wszystkich. Wybierzcie rozwiązanie najbliższe Waszemu sercu.
Podziękowania dla rodziców muszą być przede wszystkim komfortowe dla wszystkich zainteresowanych. Jeśli to Twój partner broni się przed podziękowaniami i ma ku temu powód, spróbuj wczuć się w jego rolę i nie naciskać. Swoim rodzicom możesz podziękować na tysiąc innych sposobów, a w dniu Waszego ślubu komfort psychiczny i samopoczucie Twoje oraz Twojego partnera są najważniejsze.
Pozdrawiam, Olga Stępień
Dodano w kategorii Porady praktyczne
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy