Pojęcie ślubu humanistycznego może być dla niektórych nie do końca zrozumiałe. Cóż to takiego i kiedy warto się na niego zdecydować? Przeczytajcie koniecznie!

Ślub w plenerze? To jest możliwe!

Jeśli marzy Wam się ślub na łonie natury, to są dwie możliwości, aby taki ślub zorganizować. Pierwsza z nich, to wzięcie jedynie ślubu cywilnego i rezygnacja z kościelnego. Od 1 stycznia 2015 roku urzędnicy teoretycznie nie mogą odmówić odprawienia ślubu poza USC, jednak w praktyce jest to często utrudniane. Miejsce musi spełniać określone warunki, a czy te warunki są spełnione – ocenia urzędnik. Jednak niewiele Par decyduje się brać jedynie ślub cywilny, ponieważ jest on bardzo szablonowy, mechaniczny i nie zadowala Parę Młodą emocjonalnie. Trwa dokładnie 12 minut i jest wyprany z wszelkich uczuć. Dlatego część Par, nawet jeśli jest niewierząca, decyduje się na ślub kościelny dla samego rytuału ślubnego i emocji nierozerwalnie związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa. Jednak ślub kościelny może być udzielony wyłącznie w kościele. Nie ma innej możliwości. Ale w tym miejscu z pomocą wychodzą do nas humaniści z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, którzy udzielają właśnie ślubów humanistycznych.

Czym jest ślub humanistyczny?

Najogólniej mówiąc, ślub humanistyczny jest ceremonią mocno spersonalizowaną, ideową i niereligijną. Decydują się na niego Pary, które nie chcą brać ślubu kościelnego, jednak nie do końca zadowala ich krótki, płytki, mechaniczny ślub cywilny. Ceremonia humanistyczna daje możliwość zastosowania nieszablonowych rozwiązań, które poruszą emocje, wywołają głębokie uczucia, a sama ceremonia może być naprawdę piękna. Państwo Młodzi razem z Celebrantem, czyli osobą udzielającą ślubu humanistycznego, ustalają, jakie elementy chcieliby zawrzeć w ceremonii. Dobierają miejsce, muzykę, słowa i symbole, które będą wyrażać łączące ich uczucie. Przysięga małżeńska jest w tym wypadku mocno spersonalizowana, czyli Państwo Młodzi mogą sami wybrać, do czego się zobowiązują w związku.

Czy ślub humanistyczny może być alternatywą ślubu cywilnego?

No niestety nie może. Ślub humanistyczny w Polsce nie zapewni Parze Młodej wpisu do rejestru USC. W tym celu trzeba będzie wziąć ślub cywilny – w tym samym dniu przed ślubem humanistycznym albo całkowicie niezależnie od niego. Stąd też stwierdzenie, że ślub humanistyczny może być piękną alternatywą dla ślubu kościelnego dla osób, którym zależy na doniosłej, wyciskającej łzy z oczu ceremonii, której sam ślub cywilny nie zaspokoi.

Trzeba przyznać, że śluby humanistyczne to w Polsce jeszcze rzadkość. Jednak na zachodzie są bardzo popularne. Wszystkie śluby na plaży, które możemy oglądać na amerykańskich filmach, to właśnie śluby humanistyczne. Oprócz USA wielu tego typu ślubów udziela się również w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Holandii czy Australii. Jeśli akurat z przyczyn światopoglądowych nie chcecie brać ślubu kościelnego, to może warto zastanowić się nad ślubem humanistycznym? W końcu możliwość stworzenia własnej przysięgi małżeńskiej brzmi zachęcająco...

Pozdrawiam, Olga Stępień
www.KacikInspiracjiSlubnych.pl

Follow wesele123.pl's board Ślub humanistyczny on Pinterest.

Tagi: ślub humanistyczny, wesele w plenerze, ślub w plenerze, jak zorganizować ślub humanistyczny, co to jest ślub humanistyczny, ślub humanistyczny - co to?

Zdjęcie tytułowe (główne) tego artykułu, a także wszelkie informacje o jego autorze oraz jego źródle znajdują się tutaj: www.pinterest.com/pin/451767406346615520