Rozmieszczenie gości weselnych przy stołach to nie lada wyzwanie dla każdej Pary Młodej. Jak to zrobić, aby nikt nie czuł się urażony, pominięty i żeby wszyscy dobrze się bawili w swoim najbliższym otoczeniu? Jest kilka zasad, którymi warto się kierować.
Już dawno mamy za sobą te czasy, kiedy to moment wejścia na salę weselną przypominał bieg z przeszkodami na czas. Goście rzucali się biegiem (po drodze mijając zdziwioną Parę Młodą chcącą przyjmować życzenia), aby zająć miejsca przy stołach dla siebie i swoich najbliższych. A i tak zawsze ktoś został poszkodowany, bo albo zabrakło dla niego miejsca wśród znajomych, albo siedział koło kogoś całkowicie w nie swoim wieku itp. Na szczęście Pary Młode poszły po rozum do głowy i już standardem jest rozstawianie winietek z nazwiskami gości przy każdym talerzu. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy siadaniu do stołu, a winietki same w sobie pięknie wyglądają i stanowią wręcz dekorację stołu weselnego. Jednak ten, kto nigdy nie próbował sztuki rozsadzania gości przy stołach, nie wie, ile czasu i dyplomacji to wymaga. Na pewno każda Para Młoda podchodzi do tej kwestii indywidualnie i tylko oni (ewentualnie z pomocą rodziców, którzy nie raz mogą lepiej znać dalszą rodzinę) są w stanie zrobić to tak, aby nikogo nie urazić. Jednak jest kilka podstawowych zasad i kryteriów, którymi należy się kierować usadzając gości przy stole.
Zacznijmy od Państwa Młodych. Jako, że są oni najważniejsi na całej imprezie, powinni siedzieć po środku stołu (w przypadku długich stołów, ustawionych w literkę L, T lub U). Jeśli stoliki są okrągłe, to stół Państwa Młodych powinien stać w centralnej części sali i nie być przysłonięty innymi stolikami. Obok Pary Młodej, w wersji najbardziej oficjalnej, powinni siedzieć rodzice i to w takiej konfiguracji, że po stronie Panny Młodej siedzi ojciec Pana Młodego, a następnie matka Pana Młodego, a przy Panu Młodym siedzi matka Panny Młodej, a obok niej ojciec Panny Młodej. Jednak w wersji mniej oficjalnej (i częściej spotykanej) przy Parze Młodej siedzą ich świadkowie, a następnie grono przyjaciół i znajomych.
Czasem spotyka się też osobny stolik przeznaczony tylko dla Pary Młodej i ich świadków (ewentualnie TYLKO dla Pary Młodej). Tak jak w poprzednich konfiguracjach, powinien on być ustawiony centralnie, przodem do wejścia i parkietu.
Przechodząc do pozostałych gości weselnych, jest kilka zasad, które mogą pomóc w tej trudnej sztuce rozmieszczenia gości:
1. Zasada przeplatania – gości weselnych usadzamy obok siebie na przemian: kobieta-mężczyzna-kobieta-mężczyzna. Pary, czyli osoby, które przyszły razem, sadzamy obok siebie. Co prawda zasady savoir-vivre’u mówią, że zasadę tę stosuje się jedynie do par, które nie są małżeństwem, a małżeństwa sadza się naprzeciwko siebie, jednak nie spotkałam się z tym w praktyce i nie polecałabym tego rozwiązania…
2.Zasada wieku – staramy się usadzić gości tak, aby mieli wokół siebie ludzi w podobnym wieku do siebie. Zawsze to łatwiej znaleźć wspólny temat do rozmów z kimś, z kim nie dzieli nas różnica pokolenia.
3.Zasada pokrewieństwa – rodzina Panny Młodej siedzi w swoim gronie, a rodzina Pana Młodego w swoim. Jednak coraz częściej Pary Młode odchodzą od tej zasady i mieszają rodziny między sobą. Jeśli znacie członków swojej rodziny na tyle dobrze, żeby wiedzieć, że są otwarci i chętni do zawierania nowych znajomości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przełamać zasadę pokrewieństwa – ułatwi to poznanie się i integrację na weselu.
Oprócz podstawowych kryteriów wymienionych powyżej, jest jeszcze wiele innych zasad, które również warto wziąć pod uwagę przy usadzaniu gości weselnych. Na przykład ludzie starsi powinni mieć bardziej komfortowe dla siebie miejsca, czyli posadźmy ich tak, aby nie siedzieli na przeciągu ani blisko głośników oraz aby nie musieli przeciskać się między krzesłami, żeby dojść do swojego miejsca.
Poza tym pamiętajcie, że nadrzędną zasadą każdego wesela jest „zasada dobrej zabawy”. Dlatego też etykieta etykietą, jednak podstawowym celem, dla którego wyprawiacie wesele i usadzacie gości przy stołach jest to, aby się jak najlepiej bawili. Posadźcie ich więc tak, aby było jak najlepiej dla nich. Jeśli jakieś osoby z rodziny pozostają w konflikcie lub po prostu za sobą nie przepadają, to nawet, jeśli bardzo Wam pasuje, żeby posadzić ich obok siebie (bo np. tak wynika z zasad savoir-vivre’u), nie róbcie tego… Może się to obrócić przeciwko Wam, a przecież nikt nie chce konfliktów na swoim weselu.
Ciężka sprawa? Owszem. Rozmieszczenie gości weselnych przy stołach to faktycznie nie lada wyzwanie i jedna z najtrudniejszych rzeczy, jaka czeka Parę Młodą podczas przygotowań do wesela. Oczywiście, są ogólne zasady, które należy wziąć pod uwagę, jednak ostateczna decyzja należy do Państwa Młodych. To Wy (wraz z rodzicami) najlepiej orientujecie się w nastrojach, sympatiach i konfliktach panujących w Waszych rodzinach. Weźcie je koniecznie pod uwagę, a na pewno uda Wam się stworzyć taki układ, który zadowoli wszystkich i nic nie popsuje Wam radości tego Wielkiego Dnia!
Pozdrawiam, Olga Stępień
www.KacikInspiracjiSlubnych.pl
Follow wesele123.pl''s board Weselne stoły on Pinterest.
Dodano w kategorii Porady praktyczne
Komentarze:
Aktualnie brak komentarzy